Срокът за формиране на ново правителство в Македония изтече в полунощ, без да бъде постигнато споразумение между ВМРО-ДПМНЕ и партията на етническите албанци Демократичен съюз за интеграция (ДСИ), съобщиха Асошиейтед прес и ДПА.
"Коалиционно споразумение с ДСИ не беше постигнато", заяви лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Той добави, че произвеждането на нови избори ще бъде "зряло решение" за преодоляване на кризата. "Всяко други решение би довело само до нови конфликти в едно вече разделено общество", посочва Груевски.
По-рано вчера Демократичният съюз за интеграция, най-голямата политическа партия на етническите албанци и дългогодишен коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ обяви, че е неспособна да вземе "ясно решение" за коалиционно правителство с партията на Груевски. "Трябва ни още време и аргументи, за да вземем решение, което ще бъде полезно за народа на Македония", заяви пред журналисти говорител на ДСИ пред щаба на партията в Тетово, минути преди да изтече крайният срок.
На 9 януари президентът Георге Иванов възложи мандат за съставяне на правителство на Никола Груевски, чиято партия ВМРО-ДПМНЕ спечели най-много гласове на предсрочните избори на 11 декември.
Според македонската конституция, ако партията с най-много гласове не успее да събере мнозинство в парламента, президентът ще връчи мандат за съставяне на правителство на втората по брой на спечелените гласове партия, в случая - Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) на Зоран Заев. Македонските медии не изключват възможността ДСИ да влезе в коалиция със социалистите.
Ако и този опит не успее, вероятно ще бъдат насрочени нови предсрочни избори заедно с местните избори през април.
На изборите през декември ВМРО-ДПМНЕ спечели 51 мандата в парламента, а СДСМ - 49. ДСИ все още е най-влиятелната партия на етническите албанци, но на изборите спечели едва 10 места в парламента, значително по-малко в сравнение с предходните избори.
Представители на ЕС заявиха, че Европейският съюз очаква бързо формиране на правителство в Македония, а според еврокомисаря по разширяването Йоханес Хан най-добро за страната ще бъде формирането на "широка коалиция", пише БТА.