Китай и Филипините са постигнали споразумение, с което да сложат край на конфронтациите около оспорваната плитчина в Южнокитайско море. Това заяви филипинското правителство, предаде АП.
Филипините са окупирали Втора Томасова плитчини, но Китай също претендира за нея и все по-враждебните сблъсъци около нея предизвикаха страхове от по-големи конфликти, които биха могли да въвлекат Съединените щати.
Сделката е постиганата на 21 юли след поредица от срещи между филипински и китайски дипломати в Манила, които имаха за цел да установя взаимно приемливо споразумение за плитчината, която филипинците наричат Аюнгин, а китайците Рен'ай Дзяо, без признаване на териториалните претенции на всяка страна.
Двама филипински служители са потвърдили за споразумението пред АП, а по-късно и правителството също излезе с кратко изявление, в което обявиха сделката, но без да предоставя подробности.
Министерството на външните работи обясни, че Китай и Филипините се стремят към деескалация на напрежението в Южнокитайско море и "управление на различията чрез диалог и консултации и се съгласяват, че споразумението няма да накърни позициите на другите".
Китайското външно министерство също обяви споразумението, че с Филипините са обсъдили "управлението на ситуацията в Рен'ай Дзяо и са постигнали временна договореност с Филипините за хуманитарно снабдяване с жизнени нужди".
Нито една от страните не публикува текста на споразумението.
Китай има спорове с няколко правителства за сухопътни и морски граници, много от които в Южнокитайско море. Рядката сделка с Филипините може да породи надежда, че Пекин може да сключи подобни договорености с други страни, за да избегне сблъсъци, докато трудни териториални въпроси остават нерешени. Предстои обаче да се види дали сделката ще бъде реализирана успешно и колко дълго ще продължи.
Китайската брегова охрана са използвали мощни водни оръдия и опасни маневри за блокиране, за да предотвратят доставянето на храна и други доставки до персонала на филипинския флот в аванпоста на Манила на плитчината, на отдавна заседнал и ръждясал военен кораб.
Напрежението около териториалното противопоставяне ескалира многократно от миналата година.
На 17 юни стана една от най-тежките конфронтации, след като китайската брегова охрана многократно блъска и се качи на лодките на филипинския флот, за да попречат на филипинския персонал да прехвърли храна и други доставки, включително огнестрелни оръжия, до корабния пост в плитчината, според филипинското правителство.
Китайците заловиха лодките на филипинския флот и ги повредиха с мачете и импровизирани копия. Те също така иззеха седем пушки М4, които бяха опаковани в калъфи, и други консумативи. Насилственият сблъсък рани няколко служители на филипинския флот, включително един, който загуби палеца си, в хаотична схватка, която беше заснета, а по-късно публикувана от филипинските служители.
Китай и Филипините взаимно се обвиняваха за конфронтацията и всеки отстояваше собствените си суверенни права над плитчината.
САЩ, Япония, Австралия и други азиатски държави осъдиха китайските действия около плитчината и призоваха за спазване на върховенството на закона и свободата на корабоплаването в Южнокитайско море, ключов световен търговски път с богати риболовни зони и подводни находища на газ.
Виетнам, Малайзия, Бруней и Тайван също имат все по-напрегнати териториални спорове по водния път, който се разглежда като потенциална точка на възпламеняване и деликатен разлом в регионалното съперничество между САЩ и Китай. Американските военни разполагат кораби и изтребители на ВМС в продължение на десетилетия в това, което наричат свобода на корабоплаването и патрули над полетите, на което Китай се противопостави и смята за заплаха за регионалната стабилност.
Вашингтон няма териториални претенции в спорните води, но многократно е предупредил, че е длъжен да защитава Филипините, най-стария си договорен съюзник в Азия, ако филипинските сили, кораби и самолети попаднат под въоръжена атака, включително в Южнокитайско море.
Филипински служители са посочили, че конфронтацията от 17 юни е накарала Пекин и Манила да ускорят периодичните преговори за споразумение, което ще предотврати конфронтациите при Втора Томасова плитчина.
По време на срещите през последните няколко дни две спорни искания на Китай бяха премахнати от проекта на сделката.
По думите на служители Китай ще позволи храна, вода и други основни доставки да бъдат транспортирани от Филипините до неговите сили в плитчината, ако Манила се съгласи да не донася строителни материали за укрепване на разпадащия се кораб и да даде на Китай предварително известие и правото да инспектира корабите за тези материали
Но филипинските служители казаха, че Манила е отхвърлила тези условия и не са включени в окончателната сделка.