Пекин е "силно обезпокоен" от разследването на ЕС срещу вятърните му турбини

pixabay
share

Пекин е "силно обезпокоен" от разследването на Европейския съюз срещу китайските доставчици на вятърни турбини - поредният ход на Брюксел, насочен към страната заради подозрения, че субсидии за зелени технологии подкопават лоялната конкуренция, съобщава "Франс прес".

ЕС иска да увеличи масово възобновяемата енергия, тъй като се стреми към нулеви нетни емисии на парникови газове до 2050 г., като същевременно се отдалечава от прекомерната зависимост от по-евтините китайски технологии.

Еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер обяви разследването на китайските доставчици на вятърни турбини вчера по време на реч в Съединените щати.

Тя заяви, че разследването ще разгледа развитието на вятърни паркове в Испания, Гърция, Франция, Румъния и България.

Днес Пекин отвърна на удара - говорителката на външното министерство Мао Нин разкритикува "протекционизма" на ЕС, като посочи, че той "защитава изостаналостта и причинява множество загуби".

"Призоваваме европейската страна да спазва правилата на СТО и пазарните принципи, а Китай твърдо ще защитава законните права и интереси на китайските предприятия", подчерта тя.

"Китай е силно обезпокоен от дискриминационните мерки, предприети от европейската страна срещу китайски предприятия и дори индустрии", добави Мао.

Разследването на ЕС започва на фона на скорошните критики от страна на Съединените щати относно промишления свръхкапацитет на Китай.

Тази седмица министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън завърши посещението си във втората по големина икономика в света, заявявайки, че Вашингтон "няма да приеме" китайските стоки на дъмпингови цени, които наводняват световния пазар.

Съединените щати са обезпокоени, че субсидиите на Пекин водят до повече производствен капацитет, отколкото световните пазари могат да поемат, което води до скок на евтиния износ в сектори като соларни и електрически превозни средства и задушава растежа на тези индустрии на други места.

В понеделник Йелън заяви, че масивната подкрепа на китайското правителство преди повече от десетилетие е довела до наводняване на глобалния пазар на евтина стомана, което "унищожи индустриите по света и в Съединените щати".

"Заявих ясно, че президентът Байдън и аз няма да приемем тази реалност отново", подчерта тя и добави, че съюзниците и партньорите на Америка споделят подобни опасения.

Разследването на ЕС за вятърните турбини идва след по-ранни разследвания, насочени към китайските субсидии за слънчеви панели, електрически автомобили и влакове. На този фон търговското напрежение с Пекин расте.

Брюксел започна поредното си разследване съгласно правилата, влезли в сила миналата година и целящи да попречат на чуждестранните субсидии да подкопаят лоялната конкуренция в ЕС.

Към момента китайските вятърни турбини се предлагат в Европа на цени до 50% по-ниски от тези на произведените в Европа.

През февруари ЕС започна първото си разследване съгласно Регламента за чуждестранните субсидии. То беше насочено към дъщерно дружество на китайския железопътен гигант CRRC, но бе прекратено, след като въпросното дружество се оттегли от търг в България за доставка на електрически влакове.

Европа трябва да втвърди тона по отношение на нечестните търговски практики на Китай

Второ разследване, обявено миналата седмица, е насочено към производители на слънчеви панели, собственост на Китай, които искат да построят и управляват фотоволтаичен парк в Румъния, частично финансиран от европейски фондове.

По този случай се разследват два отделни консорциума, единият от които включва дъщерно дружество на китайската Longi Green Energy Technology - най-големият производител на слънчеви панели в света.

Вторият е съставен от две дъщерни дружества на китайската държавна група Shanghai Electric.

Съгласно различен набор от правила през септември миналата година Брюксел започна разследване на субсидиите за китайски електрически автомобили.

Водещи новини

Още новини