Френският президент Еманюел Макрон ще отпътува утре за едноседмична обиколка в Азия, по време на която той ще участва в срещата на върха на Г-20 в Бали и в срещата на върха на Азиатско-тихоокеанската икономическа общност (АТИС) в Банкок, предаде Франс прес.
Пътуването му ще продължи до идната събота. То се вписва в поредица от важни задгранични пътувания на президента, сред които участие в сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк през септември и в международна конференция за мир в Рим през октомври, информира БТА.
По време на среща на върха в Бали дискусиите ще бъдат фокусирани около Украйна идния вторник и сряда, като големият отсъстващ от срещата ще е руският президент Владимир Путин.
Френското президентство поясни, че от тази среща на върха Париж очаква едно ясно послание по отношение на Русия, която трябва да възприеме възможно най-скоро една логика на деескалация. Някои страни от Г-20, като Китай и Индия, досега бяха доста предпазливи, като отказаха да осъдят руската офанзива в Украйна или изразиха индиректно резерви да го направят.
По време на визитата си в Бали, където Макрон ще пристигне в понеделник вечер местно време, той ще разговаря във вторник с китайския си колега Си Цзинпин, с индийския премиер Нарендра Моди и президента на страната домакин Джоко Видодо.
Засега не се предвижда двустранна среща на Макрон с президента на САЩ Джо Байдън в кулоарите на форума. Но такъв разговор ще има на 1 декември, когато Макрон пристигне в САЩ на държавна визита.
Не става ясно дали на остров Бали Макрон ще говори и със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Колегата му Байдън вече изключи подобна среща с принца, след като групата ОПЕК плюс прие решение, което е благоприятно за Русия.
След Бали Макрон отива в Банкок за форума идния четвъртък и петък на АТИС. На него Франция е първата поканена европейска страна. В АТИС участват 21 страни, сред които Китай, Южна Корея, Малайзия, Виетнам, Канада, САЩ и Чили.
Според френското президентство поканата към Макрон да участва във форума е историческа и е признание от страните от АТИС за френския дневен ред, в който са заложени и стратегическите амбиции на Франция в Индо-Тихоокеанския район, отбелязва Франс прес. Там Франция има много територии и морски зони и Макрон издигна до стратегически приоритет района, простиращ се от източноафриканските брегове до западноамериканското крайбрежие.
Зоната е сцена и на все по-нарастващо съперничество между Китай и САЩ и е невралгичен център на световната търговия. В района Франция притежава изключителна икономическа зона около седем територии, от Реюнион до Нова Каледония. Там живея 1,65 милиона френски граждани.
За да брани интересите си, но и възможностите си за действия в региона, Франция задълбочи отношенията с редица ключови страни - Индия, Япония, Индонезия, било то в областта на икономиката, било то на отбраната. Но Франция има в тази пространна зона само 7000 военни, което, според анализатори не е достатъчно.
През 2021 г. алиансът между Австралия, САЩ и Великобритания в областта на отбраната и анулирането от Канбера на мегадоговор с Франция за подводници също нанесе удар по стратегията на Макрон за Индо-Тихоокеанската зона. Но откакто в Австралия на власт дойде нов премиер през май, Париж работи за подновяване на връзките с Канбера и може отново да е на първа линия в продажбата на подводници за тази страна, посочва Франс прес.