Хунтата в Мианма обвини протестиращите срещу нея в извършване на палежи и насилие, след като западни страни наложиха още санкции срещу лицата и групите, свързани с военния преврат на 1 февруари и последвалите го репресии срещу несъгласните, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Говорителят на хунтата Зау Мин Тун заяви, че при насилието са били убити 164 протестиращи и изрази тъга за смъртта им. "Те са също така наши граждани", подчерта той на пресконференция в столицата Нейпидо.
Според активистката група Асоциация за подкрепа на политическите затворници при репресиите са били убити 261 души. Трима души, включително един тийнейджър, бяха убити вчера при размирици във втория по големина град в Мианма, Мандалей.
Силите за сигурност извършиха снощи акции в части на Янгон, при които имаше стрелба и ранени.
Хунтата се опита да оправда преврата, заявявайки, че изборите на 8 ноември, спечелени от Националната лига за демокрация на Аун Сан Су Чжи, са били фалшифицирани - обвинение, което избирателната комисия отхвърли. Военните лидери обещаха нови избори, но не са определили дата и обявиха извънредно положение.
Зау Мин Тун обвини протестиращите в палежи и насилие и подчерта, че девет членове на силите за сигурност са били убити и има запалени фабрики. "Коя страна или организация ще смята това насилие за мирно?", попита той.
Говорителят добави, че стачките и болниците, които не работят с пълен капацитет, са довели до смъртни случаи, включително вследствие на COVID-19, определяйки ги като "неетични". Освен това той обвини медиите в разпространяване на "фалшиви новини" и подчерта, че журналисти могат да бъдат съдени, особено като поддържат контакти с парламентаристи от Представителния комитет на Асамблеята на съюза /парламента на Мианма/, който не признава легитимността на военния преврат и е обявен от хунтата за незаконна организация.
Мин Тун съобщи и подробности как Националната лига за демокрация е фалшифицирала изборите в множество населени места. Показани бяха и видеозаписи на хора, заявяващи, че са получили заплащане от представители на партията на Су Чжи.
Бившата лидерка на Мианма е задържана от хунтата. Адвокатът ѝ определя обвиненията срещу нея като измислени, припомня Ройтерс.
Военните управители на Мианма не планират да отменят веднага ограниченията върху интернет, защото насилието в страната се провокира онлайн, подчерта говорителят. Интернет ще бъде ограничен за известен период, защото върховенството на закона и стабилността са по-важни за страната, подчерта Мин Тун. Той добави, че правителството уважава медиите и че отразяването на протестите е разрешено, но ръководенето им е престъпление. Говорителят сравни протестите в Мианма с протестите в Тайланд през 2014 г. след преврата в съседната страна.