Тайланд защити решението си да не се присъедини към спонсорираната от Световната здравна организация (СЗО) програма КОВАКС за разпределяне на ваксини срещу КОВИД-19. Страната заяви, че ако го направи, би рискувала да плаща повече за ваксините и да се изправи пред несигурност на графиците за доставка, предаде Ройтерс, цитирани от БТА.
Тайландското правителство е критикувано от опозиционни политици и протестиращи за липса на прозрачност и забавяне в поръчването на ваксини. Страната, чието население наброява 66 милиона души, регистрира относително малък брой случаи и починали от КОВИД-19, но въпреки това е изправена пред втора вълна на инфекции.
Здравните работници на първа линия ще започнат да получават поръчаните 2 милиона китайски ваксини на компанията "Синовак" в рамките на месец, но масовата ваксинация за останалото население няма да започне преди през юни да станат готови ваксините местно производство на "АстраЗенека" (AstraZeneca).
В отговор на публикации в медиите, че Тайланд е единствената държава в Югоизточна Азия, която не участва в програмата КОВАКС, говорителят на правителството Ануча Бурапхачайсири заяви, че като страна със средни доходи Тайланд няма право на безплатни или евтини ваксини в рамките на програмата.
"Ако Тайланд иска да се присъедини към програмата КОВАКС, ще трябва да плаща скъпо за тях, а има и риск", добави говорителят.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?