Европейският парламент изключи официално днес лидерката на Мианма Аун Сан Су Чжи от общността на лауреатите на наградата "Сахаров" за защита на човешките права заради случващото се с мюсюлманското малцинство рохинги в Мианма, предаде АФП.
Решението на председателския съвет, в който влизат председателят на ЕП и ръководителите на политическите групи в него, за официално изключване на Аун Сан Су Чжи от всяка дейност на общността на лауреатите на наградата "Сахаров" представлява санкция срещу нейното бездействие и приемане на продължаващите престъпления срещу рохингите, се казва в съобщението.
Около 750 000 мюсюлмани рохинги избягаха от Мианма от август 2017 г. заради насилието, което са подложени от армията и от будистки милиции, и живеят в пренаселени бежански лагери в Бангладеш. Аун Сан Су Чжи, която е де факто лидерът на правителството на страната си, е критикувана остро за своето мълчание пред това, според използваната от ООН формулировка, етническо прочистване.
Добре осведомен източник уточни, че ЕП не може да отнеме на Аун Сан Су Чжи наградата "Сахаров". "Наградата се присъжда за конкретни действия. Не може да бъде зачеркнато онова, което Аун Сан Су Чжи е направила в миналото", обясни той.
Европейският парламент удостои Аун Сан Су Чжи, по онова време лидер на опозицията в Мианма, с наградата "Сахаров" през 1990 г. с аргумента, че тя олицетворява борбата на своята страна за демокрация.
Създадена през 1988 г. за отличаване на изключителен принос в борбата за човешки права по света, наградата "Сахаров" на ЕП на няколко пъти се оказва прелюдия към Нобеловата награда за мир. Самата Аун Сан Су Чжи е удостоена с Нобел през 1991 г.