Делхи разкри огромна полева болница с картонени легла, за да се бори с COVID-19

Pixabay
share

Индийската столица Делхи успя само за десет дни да изгради една от най-големите болници в света за борба с коронавируса. В нея са поставени 10 000 картонени легла, предаде БТА.

Властите разположиха 10 000 легла на територията на религиозния център "Радха Соами", намиращ се в покрайнините на града, съобщи днес БМ Мишра, високопоставен представител на властите.

Индия съобщи за близо 20 000 нови случаи на зараза от коронавирус за денонощие, след като увеличи тестовете

Засега има достатъчно лекари и сестри, които да обслужват 2000 от леглата. Очаква се до 5 юли болницата да заработи на пълни обороти.

"Леглата са леки, но здрави, имат двегодишна гаранция и могат да понесат 300-килограмов товар. Непромокаеми са и са рентабилни, излизат по около 1200 рупии (16 долара) бройката", каза Мишра. "Леглата са лесни за сглобяване и са произведени за нула време. Затова успяхме да въведем в експлоатация този обект само за десет дни, докато на другите производители би им отнело най-малко два пъти повече време", добави той.

Производителите твърдят, че най-важното по отношение на тези легла е, че вирусът се задържа по повърхността на картона само 24 часа, се посочва в медийни съобщения. Най-голямото съоръжение в Индия за лечение на COVID-19 е, както се твърди, с размерите на 22 футболни игрища и в него ще бъдат лекувани "леки до средни" случаи на коронавирус и ще бъде под ръководството на паравоенните Индийско-тибетски гранични сили, които пазят индийско-китайската граница.

"Вентилационната система на този център, която е общо 18 000 тона, е уникална с това, че ще използва 20 процента чист въздух, а потоците и вентилацията са така изчислени, че да намалят околния вирусен товар", каза Мишра.

В рамките на друга мярка за облекчаване на претоварената система на здравеопазване на града 500 жп вагона се преоборудват, за да бъдат използвани като болници и да осигурят още 8000 легла. Наскоро Върховният съд на Индия разпореди на властите да вземат мерки след медийни публикации, че хора биват връщани от болниците и крематориумите, както и за недопустимо отношение към пациенти.

Главният министър на Делхи (градът е със статут на отделна административна единица в Индия) Арвинд Кеджривал заяви, че броят на наличните обекти е бил увеличен на военна нога и вече няма никакъв недостиг на болнични легла. Това по думите му станало след спешни срещи на властите по въпросите на епидемията. Делхи извършва масово проучване за коронавирус, в рамките на което служители обикалят домакинствата и описват здравното състояние на всеки жител и предписват тест за вирус на тези, които покажат симптоми или съобщят за такива.

В края на миналата седмица броят на инфекциите в Индия надхвърли 500 000, досега са отчетени и над 16 000 смъртни случая. Делхи, чието население е 25 милиона души, е най-тежко засегнатият град в Индия с над 83 000 регистрирани случая.

Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време: 

Водещи новини

Още новини