Гняв в Китай след смъртта на лекаря, съобщил първи за коронавируса

Getty Images
share

Смъртта на китайския лекар, който първи съобщи за новия коронавирус, предизвика предизвика гняв сред китайското общество, което обвинява правителството, че крие информация от Запада и не прави достатъчно за ограничаване на заразата.

Ли Уенлианг почина, след като се заразил с вируса, лекувайки пациенти в Ухан. През декември той изпратил съобщение до свои колеги в затворена чат група, в което предупреждава за „нов вирус, който много прилича на САРС“.

Той посъветвал останалите медици да носят защитно облекло и да внимават да не се заразят.

Четири дни по-късно лекарят бил привикан от местното бюро по сигурността, където трябвало да разпише писмо, че „разпространява фалшива информация, която сериозно нарушава обществения ред“.

Почина лекарят, който пръв съобщи за китайския коронавирус

На 10 януари д-р Ли започнал да кашля, на 11 – вдигнал температура, като два дни по-късно бил приет в болница. На 30 януари бил диагностициран с коронавирус.

Новината за смъртта му беше посрещната от масови възпоменания в китайската социална мрежа „Уеибо“, които бързо прераснаха в гняв, предава БТВ.

Още преди това да се случи, китайското правителство беше подложено на яростни критики, че не представя реалистично сериозността на вируса. Смъртта на д-р Уенлианг допълнително разпали разговорите за свободата на словото в Китай.

Най-популярните хаштагове в китайската социална мрежа бяха „правителството дължи извинение на д-р Ли“ и „свобода на словото“. Повечето коментари по темата бяха бързо изтрити, тъй като Китай налага сериозна цензура на социалните мрежи.

С все по-бурното разпространение на вируса, от Китайското правителство бяха принудени да признаят, че са позволили недостатъци в здравната система относно новата болест.

Водещи новини

Още новини