Северна Корея даде на САЩ срок до края на годината да възобновят преговорите за ядрените оръжия. В противен случай Вашингтон ще получи „неприятен коледен подарък“, пише американският вестник USA Today, позовавайки се на официалното изявление на Пхенян. От своя страна специалният представител на САЩ за Северна Корея Стивън Бигън отбеляза, че всичко зависи от севернокорейската страна: именно тя трябва да демонстрира желание за преговори и ангажимент за денуклеаризация.
Като част от официално изявление севернокорейската страна изразява своето разочарование от липсата на напредък в диалога със САЩ, подчертавайки, че преговорите са „глупав заговор“, насочен към забавяне на напредъка на страната, информира Фокус.
Изданието припомня, че Пхенян призова САЩ да предложат нови условия на сделката, след като февруарската среща в Ханой между американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун приключи безрезултатно. След неуспешна среща на върха КНДР възобнови ракетните изпитания и също заплаши да започне отново тестовете на междуконтинентални ракети.
Що се отнася до Тръмп, той сподели „увереност" в отношенията си с Ким Чен Ун. „Харесвам го, той ме харесва, имаме добри отношения. Да видим какво ще стане“, заяви американският президент в кулоарите на срещата на върха на НАТО в Лондон.
Освен това Тръмп отбеляза, че ако не бяха усилията му да преговаря с КНДР, светът вече щеше да бъде потопен в трета по ред световна война. Той също така увери, че САЩ ще използват военна сила срещу Пхенян, ако ситуацията го наложи.
USA Today отбелязва, че миналия месец специалният представител на САЩ за КНДР Стивън Бигън заяви, че всичко зависи изцяло от Северна Корея: Пхенян трябва да демонстрира своята ангажираност към ядреното разоръжаване и искреното си желание да възобнови преговорите. Бигън увери, че възможността за преговори все още съществува.
На свой ред Ри Тае Сунг, първи дипломат на Пхенян, заяви, че „зависи изцяло от САЩ кой коледен подарък ще изберат“. Изданието отбелязва, че КНДР е използвала метафората за „подаръци“ и по-рано: през юли 2017 г. Пхенян изпробва първата си междуконтинентална ракета, след което Ким Чен-ун я нарече „подарък“ за Деня на независимостта на САЩ.