Китай обяви контрамита за внос на американски стоки на стойност 75 милиарда долара като поредна ескалация на продължителната търговска война между двете най-големи световни икономики, предават Ройтерс и БТА. Ще бъдат възобновени и митата върху американските автомобили.
Китайският държавен съвет заяви, че налага тарифи от 5% до 10% за стоки на стойност 75 милиарда щатски долара на два пъти, в сила от 1 септември и 15 декември.
Също така ще бъде наложено 25% мито за автомобили в САЩ и 5% за авточасти и компоненти, които ще влязат в сила на 15 декември. Китай беше спрял тези тарифи през април.
Тарифите идват в отговор, след като президентът Доналд Тръмп по-рано този месец изненадващо сложи край на прекратяването на огъня в търговската война между двете страни, като заплаши да наложи 10% тарифи за още 300 милиарда долара китайски стоки. Някои от тези мита бяха отложени до декември, за да се избегне каквото и да било въздействие върху ваканционния сезон, а някои артикули бяха премахнати от списъка.
"В отговор на мерките на САЩ, Китай беше принуден да предприеме мерки за противодействие", се казва в съобщението на Съвета в петък.
"Китайската страна се надява САЩ да продължат да следват консенсуса на срещата в Осака, да се върнат към правилния път на консултации, да разрешат различията и да работят усилено с Китай за прекратяване на икономическите и търговски търкания", добави тя.
Двете страни трябва да проведат търговски преговори в началото на следващия месец във Вашингтон, след дискусиите си в Шанхай през юли.
Търговската битка между двете най-големи икономики в света се проточи повече от година и половина.
Китайските покупки на американски селскостопански продукти остават голям преломен момент в търговския конфликт, относно който Тръмп заяви, че Китай не е спазил обещанието си да направи поръчки в големи количества.
Съветникът по търговията на Белия дом Питър Наваро заяви, че САЩ и Китай трябва да решат редица разногласия, преди да успеят да постигнат сделка. Тези проблеми включват кибер прониквания в американските бизнес мрежи, принудителен трансфер на технологии, кражба на интелектуална собственост и манипулиране на валута, каза той.