В Делхи дишат най-мръсния въздух в света

pixabay
share

Индийската столица Делхи е най-замърсената в света през 2018 година, показа изследване на съдържанието на фини прахови частици (PM2,5) във въздуха, проведено от две мониторингови организации в 61 столици, съобщава Ройтерс.

След Делхи, където живеят 20 милиона души, се нареждат столицата на Бангладеш - Дака и на Афганистан - Кабул. Анализът е направен съвместно от "Ай Кю Еър Вижуъл", швейцарска група, събираща данни за качеството на въздуха в цял свят, и международната организация "Грийнпийс". Замърсяването в индийската столица се дължи на емисии от пътните превозни средства и от промишлеността, както и на прах от строителството, на дим от изгаряне на битови и земеделски отпадъци. През 2018 година съдържанието на фини прахови частици - с диаметър равен или по-малък от 2,5 микрона - в един кубически метър въздух в Делхи е 113,5 микрограма. Това е двойно повече, отколкото в Пекин, където средната годишна стойност е 50,9 микрограма. Това нарежда китайската столица на осмо място в света по замърсяване.

Финият прах PM2,5 е опасен, защото прониква дълбоко в белите дробове. В насоките на Световната здравна организация за качеството на въздуха средната дневна стойност е 25 микрограма PM2,5 на кубически метър въздух. От години Китай се опитва да наложи екологични правила на промишлените предприятия, за да противодейства на замърсяването на въздуха. Напоследък има законодателни промени. "Особено в континентален Китай това доведе до значително подобрение и до намаляване на замърсяването с фини прахови частици PM2,5 на годишна база", се казва в изследването. В Индия са 15 от 20-те най-замърсени града в света.

Водещи новини

Още новини