Китай и Русия започнаха осемдневни военноморски учения в Южнокитайско море в знак на засилващото се сътрудничество между техните въоръжени сили, предаде Асошиейтед прес.
Китайското министерство на отбраната заяви, че маневрите "Морско взаимодействие 2016 г." ще включват кораби, подводници, хеликоптери, самолети, амфибийни бронирани превозни средства и морски пехотинци. Сред задачите ще се включват упражнения по отбрана и спасителни действия, борба с подводници и симулирано превземане на вражески остров.
Министерството не съобщи къде точно в Южнокитайско море ще се проведат ученията. В региона съществуват остри териториални спорове между Китай и съседите му от Югоизточна Азия, отбелязва АП.
Преди два месеца постоянният арбитражен съд в Хага реши, че китайските териториални претенции са неоснователни, добавя ДПА. Китай нарече решението "недействително и невалидно". Маневрите ще се състоят край брега на китайската провинция Гуандун.
Русия е единствената голяма страна, която се застъпва за Китай с искането САЩ и други страни да не се намесват в подобни спорове, отбелязва АП.
Въпреки напрегнатата обстановка в Южнокитайско море, "военноморските маневри не са насочени срещу други страни и не са свързани с каквито и да е промени на военнополитическата обстановка в региона", подчерта говорителят на руското военно министерство за военноморските сили Игор Дигало, цитиран от ТАСС. Той припомни, че ученията вече са традиционни и се провеждат за пети път.
"Морско взаимодействие" ще бъде поредният съвместен руско-китайски принос в укрепването на сигурността в Азиатско-тихоокеанския регион", подчерта Дигало. Той подчерта, че основната цел на ученията е "засилването на способността на двата флота да противодействат съвместно на заплахи за сигурността по море, засилване на координацията на действията на руските и китайските военни моряци, задълбочаване на приятелството и сътрудничеството".
Миналата година такива учения се състояха в Японско море, припомня ТАСС, цитирана от БТА.
"Всяка година провеждаме ученията в нов театър на бойни действия. Сегашното учение няма особени коренни разлики, но всеки път укрепваме основите на нашето сътрудничество, системата на управление и обезпечаване на пълна яснота в действията на командирите на отряди", заяви заместник-главнокомандващият руския военноморски флот вицеадмирал Александър Федотенков. Той уточни, че по време на ученията "Морско взаимодействие 2016 г." целта е преди всичко "отбрана от силово въздействие върху нашите страни". "Нашето сътрудничество не е насочено срещу някого, а към защита на общите ни интереси и гарантиране на сигурността във всички райони на Световния океан".
"Много е добре, когато две страни, мощни велики държави, си сътрудничат. Това гарантира мир не само в нашите страни, но практически по цял свят", подчерта вицеадмирал Федотенков. Той добави, че "сътрудничеството е за борба с пиратите и гарантиране на корабоплаването. Това е организиране на взаимодействие преди всичко с мирни цели", заяви той.
На церемонията по посрещането на участващите в учението кораби заместник-командващият на китайските военноморски сили вицеадмирал Ван Хай заяви, че "ще участваме в ученията със старание, с цел да изпълним поставените от нашите лидери задачи". "Провеждането на ученията в обстановка, максимално близка до бойните условия, има за цел повишаване на потенциала в областта на общата сигурност", добави той.
"Надяваме се, че военните от двете страни ще се учат едни от други и ще укрепват приятелското сътрудничество", подчерта Ван Хай.