Филипинският президент към Барак Обама: Кучи син

Getty Images/Guliver
share

Срещата на върха на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), на която ще бъдат обсъждани теми от тероризма до напрежението в Южнокитайско море, започна днес в столицата на Лаос, но беше предварително засенчена от обидно изявление на филипинския президент по адрес на президента на САЩ, предаде Асошиейтед прес.

Филипинският президент Родриго Дутерте стана център на вниманието в навечерието на форума, наричайки Барак Обама "кучи син", което накара президента на САЩ да отмени планирана среща с него.

Днес филипинецът отново превзе централното място под прожекторите, появявайки се в конферентната зала, облечен в традиционна риза с навити ръкави, докато всички останали лидери бяха с черни костюми. Филипинците носят тези ризи "баронг" и по официални поводи, но навитите ръкави са прекалено всекидневни, особено за форум като този на АСЕАН, посочва БТА.

Дутерте пусна все пак ръкавите на ризата си, докато лаоският президент Бунханг Ворачит откриваше срещата. В АСЕАН членуват 10 държави - Бруней, Камбоджа, Индонезия, Лаос, Малайзия, Мианма, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам. Форумът ще бъде последван от поредица други срещи в сряда и от среща между ръководителите на страните от АСЕАН и лидерите на САЩ, Китай, Русия, Индия, Южна Корея, Япония, Австралия и Нова Зеландия. Президентът на САЩ Барак Обама пристигна снощи в Лаос и ще участва в срещата в четвъртък.

По-късно филипинският президент Родриго Дутерте изрази съжаление за обидното изказване по адрес на президента на САЩ Барак Обама. В изявление, прочетено от неговия говорител, Детерте каза, че съжалява, че "силните му думи" в отговор на въпроси на журналист са предизвикали такъв смут и съжалява, че те са били възприети като лична атака среу американския президент.

Обама пристигна снощи в столицата на Лаос и бе посрещнат с военни почести под проливния дъжд пред президентския дворец във Виентян, където се срещна с държавния глава Бунханг Ворачит. Като призна проблемната история на отношенията с Лаос, Обама заяви, че разговорите им ще се фокусират върху бъдещето. Обама е първият действащ американски президент, който посещава страната.

Водещи новини

Още новини