Китай създаде пет нови военни окръга на мястото на досегашните седем

Getty Images/Guliver
share

Китай създаде пет нови военни окръга на територията си, за да реорганизира и направи по-ефективна своята Народоосвободителна армия, предаде Асошиейтед прес. Старите седем окръга биват заменени от нови пет - северен, южен, източен, западен и централен. Новата конфигурация се очаква да бъде по-пригодна за организиране на съвместни операции и е още един признак за това, че китайският президент Си Цзинпин държи въоръжените сили на страната здраво под свой контрол, отбеляза АП.

Си председателства днес церемония по създаването на новите окръзи в министерството на отбраната в качеството си на лидер на Китайската комунистическа партия и на Централната военна комисия, на която е подчинена армията. Той връчи армейското знаме на всеки от новите командири и политически комисари.

Китай планира още да намали числеността на армията си с 300 000 души и да създаде съвместно оперативно командване до 2020 г.
Си заяви на церемонията, че новите зони са отговорни за това да реагират при заплахи за сигурността, да опазват мира и да ограничават конфликти, предаде Ройтерс.
"Всеки военен окръг трябва да бъде готов да поеме командването на войските и да се бие по всяко време", каза Си.
Китайският президент отбеляза, че главнокомандващите трябва да слушат разпоредбите на партията и да се подчиняват безпрекословно на нейното ръководство, пише бТА.

Реформата на Си цели да направи армията по-ефективна модерна бойна сила, която я превърне от армия, структурирана около сухопътните сили, в такава със съвместно командване, в която сухопътните, военноморските, военновъздушните и ракетните сили са еднакво представени. Миналия месец Си разпореди да бъдат ликвидирани четири щаба, отговарящи за личния състав, политиката, логистиката и въоръженията, и да бъдат заменени от 15 нови агенции на пряко подчинение на Централната военна комисия на Китайската комунистическа партия.

Модернизацията на Народоосвободителна армия е благоприятствана и от почти двуцифреното увеличение на бюджета на китайските въоръжени сили, които са втори по численост в света след американските. Си провежда военните реформи в момент, когато Китай става по-агресивен в териториалните спорове с други държави в Източно- и Южнокитайско море, отбелязва Ройтерс.

Водещи новини

Още новини