Обледяване свалило самолета на "ЕърЕйша"? (обновена)

Getty Images/Guliver
share

Подновено е търсенето в северната част на Яванско море на жертви, отломки и на черните кутии на разбилия се преди една седмица самолет на "ЕърЕйша". Днес в операцията участват 27 кораба, съобщи командващият малайзийските ВМС Абдул Азиз Джафар.

Четири от тях ще работят в района, в който вчера бяха намерени големи парчета от самолета. Ще се включат и три групи от водолази - общо 15 души, включително специален руски екип.

Времето в района на издирването се подобри, вятърът е стихнал, вълните не са по-високи от два метра, а доскоро достигаха до пет метра. Има надежда, че по-хубавото време ще даде възможност да бъдат намерени телата на още жертви и да се извадят черните кутии на самолета, предаде Ройтерс, цитирайки началника на метеорологичната служба в Пангкалан Бун, градчето в южната част на остров Борнео, където се намира щабът на издирвателната операция.

Най-вероятно основният фактор за катастрофата е лошото време. Източник, запознат с разследването, заяви пред Ройтерс, че данните от радарите показват, че преди да се разбие, машината е предприела "изключително" рязко изкачване, опитвайки се да избегне буреносните облаци, но вероятно не е успяла. Разглежда се и версията за заледяване и повреда на двигателите.

Спасители откриха днес в Яванско море още една голяма отломка от катастрофиралия самолет на "ЕърЕйша". Това съобщи директорът на индонезийската Национална спасителна и издирвателна агенция Бамбанг Соелистио, предаде ТАСС. Освен това е намерено още едно тяло на пътник и установените до момента загинали при инцидента стават 31, добави индонезийският служител.

Новооткритата отломка е с дължина 9,8 метра, уточни Соелистио. Времето в района днес се влоши още повече, което силно затруднява дейността на водолазите поради силното вълнение и обилните валежи. Те се спуснаха на мястото, където вчера бе открит най-големият обект, дълъг 18 метра, но видимостта е близка до нулата и трябваше да отложат издирването, посочи шефът на спасителната служба. Към мястото отново е изпратен телеуправляем подводен апарат, добави той.

Няма оцелели от полет 8501, разбил се миналата неделя със 162 души на борда.

Предполага се, че корпусът на самолета се намира на 30 метра дълбочина на морското дъно, което значи, че може да бъде сравнително лесно изваден, ако няма много големи вълни.

Водещи новини

Още новини