Северна Корея е хакнала кинокомпанията "Сони пикчърс" през сървъри в България, Сингапур и Тайланд. Американските власти са влезли в контакт с тези страни в опит да се отреже достъпът на хакерите, съобщи "Ню Йорк таймс".
Кибератаката, извършена на 24 ноември, е причинила на "Сони" щети за около 500 млн. долара. Поводът е заснетият от кинокомпанията сатиричен филм "Убийствено интервю", в който се разказва за хипотетичен заговор на ЦРУ за убийството на севернокорейския лидер Ким Чен Ун.
При атаката срещу компанията "Сони пикчърс" бяха откраднати лични данни на близо 47 000 служители като техните адреси, дати на раждане и номера на здравни осигуровки. Голяма част от кореспонденцията в компанията, сред която и доста нелицеприятни разговори, стана публично достояние.
Режисьорът Скот Рудин, например прави по адрес на Анджелина Джоли: "Няма да провалям кариерата си заради една глезла с ограничен талант, която предпочете да пренебрегне ангажиментите си (за филма "Клеопатра"), за да може да снима собствения си филм", пише той. "Тя пристига с целия си двор, прави се на херцогиня... Но тя изобщо не е голяма актриса и не виждам смисъл да падам в краката на една непораснала жена, безотговорна, капризна и лош колега".
Силен отзвук предизвика размяна на имейли между вицепрезидентката Ейми Паскал и продуцента Скот Рудин, в които тя иска съвет за въпросите, които да зададе на президента Обама на една "тъпа" закуска за набиране на фондове. В разговора за Обама има ред подмятания за филми, посветени на робството, като "Джанго без окови" и "12 години в робство".
Наяве излезе размерът на възнагражденията на 17-те най-високо платени отговорни лица в студиото, начело с президента на компанията Майкъл Линтън и заместничката му Ейми Паскал с 3 милиона долара годишна заплата.
В резултат на араката в мрежата бяха пуснати пет филма, включително и непоказваните досега Annie и Still Alice, както и псевдонимите на знаменитостите, с които им се запазват хотелски стаи.