Новоизбраният президент на Грузия, бившият професор по философия, който обича да плете и харесва Шекспир, Гиорги Маргвелашвили е противоположност на революционера Михаил Саакашвили, който се оттегля след едно бурно десетилетие начело на държавата, коментира АФП.
44-годишният Маргвелашвили се яви на изборите като кандидат на коалицията на премиера милиардер Бидзина Иванишвили "Грузинска мечта", която преди година победи партията на Саакашвили на парламентарните избори. Отиващият си президент определи Маргвелашвили, който е без никакъв политически опит, като "марионетка". "Маргвелашвили е известен в средите на интелектуалците, но е по-малко познат на широката публика", коментира политологът Алекс Рондели, председател на Грузинската фондация за международни стратегически изследвания.
Бившият професор по философия и ректор на престижния частен университет ГИПА за кратко заемаше поста на министър на образованието и вицепремиер в правителството на Иванишвили. "Подкрепата за Иванишвили му помогна да спечели популярност", казва Алекс Рондели, въпреки че привържениците на Саакашвили критикуват липсата на независимост у новия президент. "Какъв трябва да бъде следващият грузински президент: марионетка на един богат човек или независим и опитен политик?", запита наскоро Михаил Саакашвили на митинг в подкрепа на неговия кандидат Давид Бакрадзе.
Критиките бяха подминати от Бидзина Иванишвили, който обеща да се оттегли от политическата сцена след вота в неделя, за да се посвети на подкрепата на гражданското общество."Нямам намерение да управлявам Грузия зад кулисите", заяви той в скорошно интервю с Франс прес.
Гиорги Маргвелашвили няма да разполага с толкова голяма власт, колкото своя предшественик, тъй като съгласно конституционната реформа президентският пост вече ще бъде с по-малка тежест от премиерския. Маргвелашвили, който говори английски, обеща да следва политиката на интеграция в НАТО и в Европейския съюз, възприета от Михаил Саакашвили. В същото време той ще трябва да потуши напрежението с Русия, тъй като отношенията между двете бивши съветски републики остават много трудни след кратката война от август 2008 г. за контрол върху грузинската сепаратистка и проруски настроена област Южна Осетия.
"Заедно с приоритета на евроатлантическата интеграция трябва да свалим напрежението в отношенията ни с Русия", каза в телевизионен дебат Маргвелашвили, чиято дъщеря от първия му брак Ана е следвала в Москва. Маргвелашвили, който няколко дни преди президентските избори можеше да бъде срещнат с количка в супермаркета, се опитва да си изгради имиджа на обикновен човек като всички останали - желан образ в малката и бедна кавказка страна.
Снимка, на която е показан да плете чорапи, му спечели подигравки в социалните мрежи, тъй като това хоби изобщо не съответства на образа на кавказки мачо. Маргвелашвили живее с партньорката си - актрисата Мака Чичуа, която е много известна в Грузия. "Тя ме научи да разбирам Шекспир и да оставам спокоен в трудни ситуации", сподели Маргвелашвили в едно от интервютата си. "В сравнение със Саакашвили той очевидно е един съвсем друг тип политик", смята политологът Алек Рондели. "Може би той е човекът, от който се нуждае Грузия в сегашния момент", допълва той.
Героят от Революцията на розите през 2003 г. Михаил Саакашвили спечели симпатиите на западните столици с желанието си да проведе реформи и да се пребори с корупцията. Но малко по малко образът му помръкна заради безцеремонното разпръсване на протестни демонстрации, погазването на свободата на пресата и най-вече заради войната с Русия, която впоследствие призна две грузински територии за независими.