Срещата на високо равнище между президентите на Египет Абдел Фатах ас Сиси и на Турция Реджеп Ердоган в Анкара ще ускори промените в двустранните отношения, които протичат на фона на продължаващите регионални конфликти, написа египетският вестник “Ал Ахрам”.
Днес започна първото посещение на Ас Сиси в Турция, което следва визитата на Ердоган в Египет през февруари т.г. Египетският президент ще бъде придружен от многобройна делегация от официални лица и представители на бизнеса, като се очаква подписването на меморандуми за разбирателство в областта на енергетиката, индустрията, туризма и търговията. Програмата предвижда двамата лидери да оглавят първото заседание на Съвета за стратегическо сътрудничество на високо равнище между двете държави.
“Мисля, че наблюдаваме значима промяна в двустранните отношения към по-широко сътрудничество, включително в сферата на сигурността и в съвместното справяне с регионални конфликти в Червено море, Източното Средиземноморие, Либия и Газа,” каза неназован правителствен източник. По думите му различията по тези въпроси, които разделяха Кайро и Анкара, са намалели.
Знак за това сближаване е решението на Египет да подобри отношенията си с базираното в Западна Либия правителство на Абдул Хамид Дбейба в разделената на две държава. Анкара направи същото по отношение на военния командир Халифа Хафтар, който подкрепя източното правителство. Наред с това Турция сложи край на откритата враждебност срещу режима на сирийския президент Башар Асад, на който Кайро гледа като на източник на относителна стабилност и гарант за териториалната цялост на Сирия.
“Срещите между Ас Сиси и Ердоган през настоящата година показват промяна в регионалните приоритети както от страна на Кайро, така и от страна на Анкара,” казва източникът. Той отбелява, че Турция е избрала да се откаже от опитите да разшири влиянието си в региона - “нещо, което Ердоган обеща да изпълни, за да отбележи сто години от края на османското владичество”. Египет пък спря да поставя на първо място в регионалните си отношения “опасението за това кой го е подкрепил и кой не го е подкрепил при политическите промени от лятото на 2013 г.”
Между 2013 г. и 2021 г. Египет и Турция заемаха противоположни позиции по редица регионални въпроси. Египет координираше политиката си с Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Саудитска Арабия, за да противодейства на разпространението на ислямизма, докато Турция и Катар правеха точно обратното. През 2017 г., когато Египет, ОАЕ, Саудитска Арабия и Бахрейн наложиха ембарго на Катар, Турция застана зад Катар до падането на ембаргото с посредничеството на САЩ и Кувейт през 2021 г.
Година по-късно именно Катар стана сцена на първото ръкостискане между Ас Сиси и Ердоган в кулоарите на Световното първенство по футбол през есента на 2022 г.
Базирани в Кайро дипломатически източници са на мнение, че в момента регионалните интереси на Египет съвпадат в по-голяма степен с тези на Катар и Турция, отколкото с тези на ОАЕ и донякъде Саудитска Арабия. Кайро, Доха и Анкара имат сходни виждания за необходимостта от край на войната в Газа и как това да бъде постигнато. Катар и Египет, заедно със Съединените щати, посредничат при преговорите за примирие. Анкара пък използва влиянието си върху лидерите на палестинското движение “Хамас”, за да ги убеди да постигнат споразумение за спиране на огъня.
Конфликтът в Газа и “експлозивната” ситуация в Западния бряг на река Йордан вероятно ще са най-важната тема в разговорите между Ас Сиси и Ердоган, изтъква египетски източник. Той очаква двамата лидери да обявят обща позиция за слагане на край на войната. Те ще обсъдят и следвоенните сценарии за управление и възстановяване на поставения под блокада анклав.
Според информацията египетският президент ще постави въпроси, свързани със сигурността в Червено море, Африканския рог и Източното Средиземноморие в светлината на отбранителните пактове, които Египет и Турция подписаха със Сомалия наскоро, както и със стратегическото влияние на двете държави в тези региони. Ас Сиси ще обсъди с Ердоган и продължаващото неразбирателство между Египет и Етиопия на фона на петото запълване на мега язовира “Етиопско възраждане” на Сини Нил.
Още един двигател в развитието на отношенията между Кайро и Анкара може да бъде желанието на Турция да намали напрежението със съседен Ирак след постигането на споразумение с иракското правителство за сътрудничество в борбата срещу Кюрдската работническа партия (ПКК), която води въоръжена борба срещу Турция от 1980-те години.