НАТО настоява за общи стандарти за справяне с недостига на артилерийски боеприпаси

Getty (архив)
share

Ръководителите на водещи компании за производство на оръжия ще се срещнат с министри на отбраната от НАТО тази седмица, за да обсъдят увеличаване на производството и стандартизация на артилерийските снаряди на фона на изчерпаните запаси заради войната в Украйна, предаде Ройтерс.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15328

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг през февруари предупреди, че Киев изразходва снарядите много по-бързо, отколкото западните страни ги произвеждат. Началото на украинската контраофанзива със сигурност ще доведе до още по-бърза употреба.

Липсата на общи стандарти сред различните производители обаче затруднява доставките на боеприпаси. "Става въпрос за ускоряване на процеса на стандартизация в НАТО, за да се осигурят по-плавни доставки, които ще помогнат за предотвратяване на закъснения и недостиг в бъдеще", каза официален представител от НАТО, говорил при условие за анонимност.

Сред поканените са "Би Ей И Систъмс", турският производител на дронове "Байкар", "Дженеръл дайнамикс" , холдингът Кей Ен Ди Ес, който представлява производителя на танковете "Леопард 2" , френската компания "Некстер", "Локхийд", "Нортроп Груман" и др.

Германия не може да замени повредените танкове "Леопард" 2 на Украйна

НАТО води разговори с представители от индустрията за увеличаване на производството в сферата на отбраната от миналата година, но това е първият път, когато Алиансът ще проведе среща на толкова високо ниво. Тя ще се състои в кулоарите на срещата на министрите на отбраната от НАТО в Брюксел в четвъртък и петък.

Официален представител от НАТО каза, че самите компании имат интерес да произвеждат снаряди, които могат да се ползват от множество страни на фона на очакванията за поръчки на стойност милиарди евро, докато войната в Украйна се проточва.

Възможно е обаче НАТО да срещне съпротива от производителите на боеприпаси, тъй като общи стандарти биха могли да доведат до засилване на конкуренцията и понижаване на цените. "Компаниите правят пари от факта, че боеприпасите не са взаимозаменяеми, че те могат да доминират в националните си пазари", посочи източник от военната промишленост.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15328

Водещи новини

Още новини