Двамата кандидати, които се състезават за поста премиер на Великобритания, се опитват да се представят като защитници на мястото на Шотландия в Обединеното кралство, предаде Ройтерс. Те обещаха извършване на повече проверки на шотландското правителство, за да подкопаят усилията за шотландска независимост.
Шотландската национална партия (ШНП), която е начело на полуавтономното шотландско правителство, иска да произведе втори референдум за независимост догодина, който би могъл да разкъса петата по големина икономика в света, припомня Ройтерс, цитириниа от БТА.
Връзките, които държат заедно четирите съставни части на Обединеното кралство – Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия – бяха силно обтегнати през последните шест години от Брекзит и начина, по който правителството се справи с пандемията от КОВИД-19.
Външният министър Лиз Тръс и бившият министър на финансите Риши Сунак, които са в надпревара за поста на премиера Борис Джонсън, днес изложиха своите политически тези за Шотландия на единствената предизборна проява на Консервативната партия за шотландските избиратели. И двамата кандидати искат да обърнат повече внимание на резултатите, постигнати от шотландското правителство в здравеопазването и образованието.
Шотландия отчита най-високата смъртност вследствие на наркотици в Европа и две трети от населението е с наднормено тегло или страда от затлъстяване. Освен това, по информация от миналогодишен доклад, шотландската образователна система е най-слабата във Великобритания.
Тръс обеща да даде парламентарни привилегии на членовете на шотландския парламент, които да им позволят да упражняват по-голям контрол върху работата на правителството и каза, че ще настоява за подписването на търговско споразумение с Индия, което да сложи край на дългогодишните тарифи от 150 процента за шотландското уиски – най-значителната експортна стока на страната.
"Ще се уверя, че моето правителство ще направи всичко възможно, за да се увери, че избраните представители държат сметка на делегираната администрация", заяви тя. "Като държава ние сме по-силни заедно и Великобритения се нуждае от Шотландия точно толкова, колкото и Шотландия се нуждае от Великобритания", добави тя.
Въпреки това, по информация от социологическо проучване, публикувано от "Сървейшън и Дифли партнършипс", около една четвърт от шотландците казват, че е ще бъдат по-склонни да подкрепят независимостта независимо кой от двамата консервативни кандидати спечели.
ШНП каза, че който и да спечели, "Шотландия губи" и атакува провала на британското правителство при справянето с най-тежката криза в областта на разходите за живот от десетилетия. Гласоподавателите в Шотландия, която е с население от около 5,5 милиона души, отхвърлиха независимостта през 2014 година. Но шотландското правителство твърди, че излизането на Великобритания от ЕС, на което повечето шотландци се противопоставяха, означава, че въпросът трябва отново да бъде подложен на гласуване.
Сунак каза, че, ако стане премиер, ще нареди на служители от шотландското правителство да присъстват на годишни изслушвания пред комисия на британския парламент и ще се увери, че данните за работата на шотландските обществени услуги отговарят на тези, публикувани за Англия и Уелс. "Вече прекалено дълго време ШНП можеше да крие своите провали, като избираше кои данни да публикува – аз бих променил това и бих се уверил, че резултатите от работата на шотландското правителство ще могат да бъдат следени", заяви той.