Започналото изтегляне на руските войски от граничните райони с Украйна активизира дейността на украинските въоръжени сили - на този фон те въведоха в бойна фаза собствените си военни маневри в региона и най-вече по границата с Беларус. Същевременно Кремъл заяви, че все още има заплаха Киев да се опита да реши със сила ситуацията в Източна Украйна, пише руският в. "Известия", предаде БТА.
"Независимо че връща войските си в базите им, Москва има достатъчно възможности, за да защити при нужда проруските сепаратисти в размирния регион", смятат експерти, цитирани от изданието.
"С твърденията, че Москва може да нахлуе в съседната страна, Западът е предприел спрямо Русия внимателно планирана комплексна, многопланова информационна операция в рамките на концепцията за хибридна война. Европа и САЩ пренасищат Украйна с оръжия и може да подтикнат Киев към предизвикване на открит военен сблъсък в Източна Украйна. А в днешната напрегната военно-политическа обстановка всеки ракетен пуск може да бъде сметнат за ядрен удар", предупреждава в интервю за "Росийская газета" Михаил Попов, зам.-секретар на руския Съвет за сигурност.
"Въпреки предсказанията на западни политици и медии още не е избухнала война между Русия и Украйна, а в информационната шумотевица се очертават контурите на нови стъпки за уреждане на конфликта в Източна Украйна", пише "Комерсант".
"Основните събития се очаква да последват в Тристранната контактна група за Украйна (представители на Киев, Москва и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа), която ще заседава в началото на март. Засега впрочем не се виждат поводи за оптимистични прогнози", добавя всекидневникът.
Според негов източник Киев вече е внесъл тези дни в контактната група проект за поправки в украинската конституция, предвиждащ децентрализация на страната. "Комерсант" обаче е убеден, че сепаратистките формирования в Донбас няма да приемат документа като неотговарящ изцяло на Минските споразумения за уреждане в Донбас.
"Несъстоялото се руско настъпление срещу Украйна не ликвидира въпроса за допълнителни антируски санкции, но САЩ решиха да изчакат поне седмица", пише "Независимая газета". "По-нататъшните действия на администрацията на Джо Байдън ще зависят от позициите на водещите партии в САЩ и от американските съюзници в НАТО", уточнява изданието.
"Заплахата от голяма руско-украинска война крие огромни рискове за икономиката и за всички граждани на Русия. Експерти сочат сред основните последици от новите западни санкции заради Украйна замразяване или изземане на спестяванията, стоков и продоволствен дефицит, голяма инфлация и парализа на външната търговия", се казва в коментар на агенция РОСБАЛТ.
"Банкова и потребителска паника, дори изпреварваща събитията", предрича икономистът проф. Евгений Гонтмахер. "Виждаме вече как пада курсът на рублата", изтъква Василий Солодков, директор на Банковия институт към руското Висше училище за икономика.