Рязко нарасналият брой полети от Близкия изток до Минск и издаването на визи практически на всички желаещи превърнаха Беларус в "Мека за мигранти". Получаването на визи чрез туристически фирми и изпращането на "туристите" в Минск са изпипани до дребни подробности, но в Беларус хората се озовават в капан. Заради затягане на контрола по границите на Полша, Литва и Латвия, бежанците са принудени било то да щурмуват гранични заграждения от бодлива тел, било да се настаняват в палаткови лагери край граничната линия, обобщава руският в. "Комерсант", цитиран от БТА.
В репортажи от такива лагери "Комерсант" и "Известия" разказват за бита на мигрантите, мечтаещи да попаднат в Европа.
"Варшава и ЕС като цяло смятат кризата за замислена от Минск. Според тях беларуският президент Александър Лукашенко си отмъщава на Европа заради санкциите срещу Минск. Политикът още през май заяви, че повече няма да сдържа прииждащите от Близкия изток по пътя им към ЕС. Но Минск отрича, че умишлено прехвърля мигрантите към границата с общността. А бежанците не смятат да отстъпят", пише "Известия".
"Полските власти се изхитриха за няколко дни да направят международна криза от нищо. Вместо спокойно да пуснат бежанците на своя територия и да ги конвоират до Германия, те организираха военно шоу с барабани, което гледа объркан целият европейски свят", пише "Взгляд" в коментар, който е критичен спрямо Полша. "Действията на Полша не отговарят на общочовешките ценности - независимо кой и защо е провокирал движението на бежанците към границата", заключава електронният вестник.
"Варшава разглежда различни сценарии за развитие на кризата, включително възможността беларуските силови структури да раздадат на мигрантите оръжия с цел провокации", посочва московският в. "Труд". "Стигне ли се до използване на тези оръжия, това ще предизвика критична ситуация на границата", цитира изданието говорителя на полското правителство Пьотър Мюлер.
"Ако ЕС пусне хиляда бежанци, след тях ще дойдат милион, после - 10 милиона. На тези хора трябва да се плащат помощи, да се създават работни места за тях. Откъде ще дойдат средствата? От данъците на обикновените европейци. Но според техните представи за нация и гражданство европейците не са длъжни да плащат за това. А бежанците са и техни актуални или потенциални конкуренти на трудовия пазар", пише "Свободная преса".
"Варшава заяви, че обмисля пълно затваряне на границата", напомня печатът. "Това е напълно възможно, но така ще се удължи веригата за доставка на стоки и това ще нанесе пряк удар по беларуската икономика", коментира пред "Московский комсомолец" икономистът от Минск Ярослав Романчук. "Но Полша едва ли ще предприеме такава стъпка - това би означавало сериозни икономически загуби както за ЕС, така и за Китай и Русия", смята обаче беларуският политолог Александър Класковски.
"Пълното затваряне на границите ще парализира товаропотоците, а това е нож с две остриета. Транзитът на стоки като източник на доходи е не по-маловажен за Европа, отколкото за Беларус. Не бива да се забравят и китайските интереси - интензивните връзки на Пекин с Европа, включително през територията на Беларус, за осъществяване на стратегията "Един пояс, един път". Китай, меко казано, ще е недоволен от това полско решение. А радикалните мерки ще ударят и Русия - стокообмена й с Европа. Затова според мен засега това е само вербална заплаха от страна на Варшава", добавя наблюдателят.
"Москва може да вкара в ред Лукашенко и абсолютно ненужните инциденти по границите с европейските страни ще спрат. Или ще се наложи Москва всеки път да прикрива и отървава беларуския си съюзник, споделяйки с него отговорността - или дори сама да отговаря за постъпките му", предупреждава "Независимая газета".