Проф. Владимир Чуков коментира за novini.bg защо администрацията на американския президент Джо Байдън изтрива термина на Тръмп „авраамически договори“. Проф. Чуков е известен арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма.
Очевидно външнополитическият екип на демократа Джо Байдън се опитва да промени не само съдържанието, но и терминологичните изрази на външнополитическите действия на администрацията на републиканеца Доналд Тръмп.
Тази констатация е включена в анализ, публикуван от американския сайт "Free Beacon". Тя се базира на информация от разменени и-мейли между служители на Държавния департамент, както и върху разговор със служител на ведомството. Според направения извод министерството не насърчава служителите си да използват наименованието „авраамически договори“. Последният като термин е изтрит вече от множество документи от официалната кореспонденция.
Въпросните „договори“ представляват кулминацията
на наследството на администрацията на Доналд Тръмп и неговата външна политика, която доведе до радикални промени в Близкия изток. Става въпрос за подписването на мирни споразумения и установяването на дипломатически отношения на Израел с ОАЕ, Бахрейн, Мароко и Судан.
Два от и-мейлите, които са били разгледани от автора на новината, директно дават указания да бъде игнориран термина „авраамически договори“, без да се дават конкретни причини за това.
Уебсайтът цитира служител в Министерството на външните работи, който казва, че оттук насетне ведомството няма да се фокусира върху наименованието, а върху същността на политическия акт. Анонимният дипломат допълва, че това действие се предприема, тъй като терминът е измислен и си остава свързан с Тръмп. Той е вече „запазена търговска марка на Доналд Тръмп“.
Според новото ръководство на Държавния департамент това е „тривиално и нелепо“. Разсъждавайки по темата, американският дипломат обяснява, че вербалното обяснение на позицията на САЩ по неотдавнашната ескалация на напрежението между Израел и Хамас, изцяло е игнорирал термина „авраамически договори“.