СЗО: COVID-19 е отнел живота на най-малко 115 хиляди здравни работници по света

gettyimages (архив)
share

Новият коронавирус е отнел живота на най-малко 115 хиляди здравни работници от началото на пандемията, обяви днес генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус, предаде БТА, цитирайки ДПА.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Той говори при откриването на годишната сесия на СЗО. "Мнозина (здравни работници) се заразиха и макар че наличните данни са оскъдни, по наши оценки най-малко 115 хиляди (от тях) са платили най-високата цена в служба на другите", каза генералният директор на СЗО в началото на 74-ата Световна здравна асамблея. Тя ще продължи до 1 юни и, както и миналата година, ще премине във видеоконферентен формат. 

Директорът на СЗО Европа: Сегашните ваксини са ефикасни срещу всички варианти на новия коронавирус

"Няма да ви призова да запазите минута мълчание в памет на починалите здравни работници", обърна се Тедрос към малцината присъстващи в залата и останалите участници във виртуалната среща от цял свят, и вместо това ги призова да изразят благодарност към милионите хора от сектора.

Генералният директор на СЗО разкритикува богатите страни, че са изкупили по-голямата част от наличните дози ваксина срещу COVID-19. Три четвърти от дозите са доставени само на 10 държави, обърна внимание той. Тедрос призова богатите страни да дарят част от ваксините, които са си набавили, така че поне една десета от хората по света да бъдат ваксинирани до 30 септември и 30 процента до края на годината.

ЕС ще дари най-малко 100 милиона дози ваксина на програмата КОВАКС

Германската канцлерка Ангела Меркел, която говори чрез видеоконферентна връзка, отправи предупреждение за бъдещи пандемии и наблегна на необходимостта научната общност да бъде по-добре подготвена. "Тази пандемия все още не е овладяна и няма да е последната", подчерта тя. "Необходимо е да бъдем възможно най-добре подготвени за следващата (пандемия). Това е отговорът, който се надявам да получим от Световната здравна асамблея", каза Меркел.

Срещата започна с критики от страна на Тайван, че не е бил поканен. От 2017 г. Китай блокира участието на самоуправляващия се остров, който смята за своя сепаратистка територия, отбелязва ДПА.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини