Руска медия: Страните от НАТО искат да продължат политиката за сдържане на Русия

Getty images (архив)
share

Русия поема от Исландия председателството в Арктическия съвет, пишат руски медии по повод днешната министерска среща в Рейкявик на организацията. През следващите две години Москва ще формира основните приоритети в развитието и изследването на Арктика, пише "Росийская газета".

Задачите на руското председателство в Съвета обобщава пред московския официоз Сергей Кривовичев, член-кореспондент на Руската академия на науките. Той поставя на първо място дейностите, свързани с населението на Арктическата зона. В нейната руска част живеят 2,5 милиона души от над 40 етноса. Властите трябва да опазват културата им, да осигуряват образование, работа, жилища, посочва експертът.

Русия отправи предупреждение към Запада преди среща на Арктическия съвет

Втори блок от задачи засяга екологията. Арктическите природни системи са крехки, възстановяват се трудно, а климатичното затопляне създава нови проблеми, изтъква ученият. Оглавяваният от него федерален изследователски център обаче е създал по думите му технологии за отслабване на натиска върху местната природна среда.

Въпроси поставя и социално-икономическото развитие на Арктика - стратегически регион с огромни ресурси от полезни изкопаеми, но зле развита инфраструктура. Затоплянето дава на Русия уникален шанс да развива Северния морски път - важна транспортна магистрала. Превозваният по нея сибирски втечнен природен газ може след няколко години да конкурира на европейския пазар газа, купуван сега от Америка, прогнозира руският изследовател.

Освен от подготовката в Русия и международната обстановка успехът на бъдещото ѝ председателство в Съвета ще зависи "от готовността и желанието да покажем всичко най-добро от руската Арктика и което е немаловажно, да замаскираме пред партньорите си в чужбина нашите проблеми и недостатъци в Крайния Север", пише "Независимая газета".

Вестникът описва редица мерки на руските власти за развитие на федералната Арктическа зона, по-специално проекти, засягащи транспорта, туризма, социално-икономическата сфера. Изпълнението им обаче ще среща спънки заради продължаващия отлив на населението от региона, подчертава изданието и настоява за нов федерален закон, регламентиращ механизми за координация и контрол на подкрепата за руския арктически сектор.

Изданието изразява надежда Русия като председател на Съвета "да положи всички усилия Арктика да остане територия на ниско политическо напрежение и успешно многостранно международно сътрудничество". Споделя обаче и опасения във връзка с "нарастването на конфликтния потенциал в Арктика и неконструктивните действия на колективния Запад".

"Независимая газета" критикува например действията на Норвегия, възпрепятстващи според всекидневника руския риболов в северните райони, и "милитаризацията" на норвежкия Север, "застрашаваща сигурността" на федерацията, търсейки обяснение в "решимостта на страните от НАТО да продължат политиката за сдържане на Русия".

Русия започна военни маневри в Арктика

"Известия" разказва за службата на руските военни в най-северния постоянен гарнизон на страната в репортаж от военната база на Северния флот, изградена преди три години на арктическия архипелаг Земя на Франц Йосиф, включващ близо 200 острова с обща площ над 16 000 квадратни километра.

Освен военно летище, в гарнизона има радиолокационно подразделение и ракетни комплекси - зенитни и за брегова охрана. Летището предстои да се модернизира, за да може дори в най-трудни метеорологични условия там да се базират ударни самолети Су-34 и прехващачи МиГ-31, а при нужда да го използват стратегически бомбардировачи Ту-160 и Ту-95МС.

Руската тактическа група, разположена в базата, е напълно самостоятелна бойна единица, може да отразява въздушни удари и да потапя кораби на противника, доближили бреговете на страната, пише вестникът. Според руските военни, добавя той, въоръжените сили на страните от НАТО са засилили дейността си в региона.

Военноморските сили на алианса подновиха там редовните единични и групови походи на бойни надводни кораби, което на практика не се е случвало след Втората световна война, констатира командващият Северния флот адмирал Александър Моисеев, цитиран в материала. А руските радиолокатори на архипелага засичат според "Известия" полети на американски разузнавателни самолети, например над Баренцово море.

 

Водещи новини

Още новини