Поредната ескалация на насилието във връзка с израелско-палестинския конфликт продължава да е водеща международна тема за западния печат.
Хамас изпраща ракети по-дълбоко в Израел след въздушни удари в ивицата Газа, конфликтът се изостря спираловидно, обобщава в. "Гардиън".
Британското издание отбелязва, че на фона на продължаващото спираловидно изостряне на конфликта американската енергийна корпорация "Шеврон" е спряла работата на платформата си за добив на природен газ "Тамар" край израелските брегове като предпазна мярка. Израел обаче заявил, че енергийните му нужди ще останат задоволени и занапред.
"Гардиън" съобщава, че вчера и днес най-малко две американски авиокомпании са преустановили полетите си до Тел Авив, и отбелязва, че днешният обстрел на града е накарал израелската компания "Ел Ал" да пренасочи от летище "Бен Гурион" в Тел Авив към летище "Рамон" на юг свой полет от Брюксел - нещо, което се случва за първи път заради въоръжен конфликт.
"ООН предупреди за опасност от пълномащабна война, а президентът на САЩ Джо Байдън каза, че Израел има право да се защитава", пише друг британски вестник - "Индипендънт". Той коментира, че боевете продължават на фона на призивите на световните лидери за сдържаност, но събитията на терен може да попарят всякакъв оптимизъм за бърз край на най-сериозния изблик на насилие от 2014 г.
Безпрецедентните ракетни залпове, които се изстрелват по Израел на моменти бяха толкова интензивни, че израелската противоракетна отбрана не можеше да смогне, което стана причина сиренен вой да оглася райони далеч на север, отбелязва "Индипендънт".
Засега нито една от двете страни в конфликта не показва признаци, че ще отстъпи. Боевете между Израел и Хамас са тест за Джо Байдън и изваждат наяве разломи в Демократическата партия в САЩ, пише в. "Вашингтон пост".
Американското издание отбелязва, че най-сериозното насилие от години между израелската армия и бойците на Хамас в ивицата Газа рискува да вкара Съединените щати тъкмо в онова близкоизточно тресавище, което президентът Байдън се е надявал да избегне.
"Докато войната в Газа се изостря, в израелските градове се отвори нов фронт", пише друг американски вестник - "Ню Йорк таймс".
Изданието коментира, че боевете между Израел и палестинските бойци не показват никакви признаци на отслабване, като в небето непрекъснато летят ракети. Най-шокиращият развой на събитията обаче беше по улиците, където враждуващи тълпи нападнаха коли, магазини и хора в няколко израелски града.
"Ню Йорк таймс" коментира, че внезапното изостряне на конфликта, който само за по-малко от два дни е прераснал от локален спор в Ерусалим в пълномащабна въздушна война в небето на Газа и масови размирици, е шокирало и израелци, и палестинци, и е накарало някои от най-опитните израелски ръководители да изпитат опасения, че десетилетният конфликт може би е напът да навлезе в нови и непознати води. В тази връзка изданието цитира опитния бивш израелски министър и бивш главен преговарящ с палестинците Ципи Ливни, която казва, че от години различни лидери са предупреждавали, че провал при решаването на израелско-палестинския конфликт може да доведе до боеве вътре в Израел.
"Ню Йорк таймс" отбелязва, че сега конфликтът отново е привлякъл международното внимание, след като за няколко години той е бил слязъл от вътрешния и световния дневен ред. Някога заемащ централно място в международната дипломация, за уреждането му не са водени никакви сериозни преговори от времето на правителството на Барак Обама. Байдън е под натиск да вземе страна в сблъсъка между израелците и палестинците, пише в. "Уолстрийт джърнъл".
Американският ежедневник отбелязва, че правителството във Вашингтон призовава за сдържаност, докато някои демократи настояват за подкрепа за палестинците, а някои републиканци искат по-силна поддръжка за Израел.
Президентът на САЩ Джо Байдън и най-висшите му съветници по въпросите на националната сигурност избягват да играят каквато и да било значима публична роля в кризата или да вземат страна в нея. "Уолстрийт джърнъл" цитира в тази връзка държавния секретар Антъни Блинкън, който заяви, че най-важното сега е Съединените щати да продължат да настояват за намаляване на напрежението, но не обясни конкретно какви са плановете на Вашингтон за уреждане на конфликта.
Същевременно много от съпартийците демократи на Байдън искат президентът да подкрепя по-категорично арабите и да лансира предложения на някои демократи в Конгреса за спиране на финансирането за Израел, свързано със заселническата дейност на Западния бряг, на която много палестинци и американски демократи се противопоставят.