Наречен от Джо Байдън "убиец", който ще трябва "да си плати" за намесата в изборите в САЩ, Владимир Путин има много изменчиви отношения с петимата президенти на САЩ, управлявали от идването му на власт в края на 1999 г., коментира АФП.
Бил Клинтън: бремето на Косово
Между Борис Елцин и американския му колега Бил Клинтън отношенията са сърдечни и само леко помрачени от плановете за разширяване на НАТО на изток. Но войната в Косово разваля "медения месец" след Студената война.
Още при подаването на оставка на Елцин на 31 декември 1999 г. Вашингтон вече гледа с подозрение към избрания му приемник Владимир Путин. "Той е "много твърд, много решителен, той е човек на действието", каза на 2 януари шефката на дипломацията на САЩ Мадлин Олбрайт. "Ще трябва много внимателно да следим действията му", допълни тя.
На първата среща на върха между Путин и Клинтън през юни 2000 г. американецът обаче публично изказва възхвала по адрес на руския си колега, който по думите му е способен да изгради една благоденстваща и силна Русия, като същевременно защитава свободите и правовата държава".
Джордж Буш: от дружески отношения към недоверие
След първата им среща на 16 юни 2001 г. Джордж Буш казва, че погледнал руския президент в очите. "Можах да видя душата му, душа на човек, който е дълбоко предан на страната си. Смятам го за забележителен управник", каза той.
След атентатите от 11 септември 2001 г. Владимир Путин, който започва втората война в Чечения, незабавно изказва на президента Буш солидарността си във войната срещу тероризма.
Това безоблачно начало не трае дълго: още през декември 2001 г. Вашингтон се изтегля от Договора за противоракетна отбрана от 1972 г., за да създаде предизвикалия недоволството на Москва противоракетен щит в Източна Европа.
През 2003 г. Москва осъжда американското нахлуване в Ирак, а година по късно критикува влиянието на Вашингтон върху "оранжевата революция" в Украйна.
Барак Обама: неуспешния "рестарт"
През 2009 г. президентът Обама лансира понятието "рестарт" в тези отношения. Година по-рано Владимир Путин става премиер на протежето си Дмитрий Медведев.
Малко преди първата си визита в Русия през юли 2009 г. президентът Обама заявява, че Путин "е стъпил с единия крак в стария начин за управляване на нещата, а с другия - в новия начин".
"Това, което ме интересува, е да разговарям директно със своя колега президент", каза американецът в Москва.
Въпреки някои първоначални успехи, по-специално подписването на нов договор за ядрено разоръжаване през 2010 г., този опит завършва с неуспех. През август 2013 г. Москва дава политическо убежище на американския беглец Едуард Сноудън. Няколко дни след това Обама анулира среща на върха с президента Путин и изразява съжаление, че има завръщане към "манталитет от времето на Студената война".
Украинската криза от 2014 г. с руското анексиране на Крим и наложените на Москва икономически санкции, последвана от намесата на Русия в Сирия през 2015 г., все още обременяват двустранните отношения.
Доналд Тръмп: призрака на "руската афера"
Като кандидат-президент Доналд Тръмп обещава да възстанови добри отношения с Русия. След избирането му мандатът му е помрачен от обвинения за руска намеса в изборите. На пресконференция през юли 2018 г. с Владимир Путин той изглежда придава повече тежест на отрицанията на руския си колега, отколкото на изводите на ФБР. "Президентът Путин току-що каза, че не е била Русия. И не виждам защо да е била тя", каза той.
След последвалите бурни реакции, дори от неговия републикански лагер, Тръмп заяви, че се е изразил неточно. "Харесвам го Путин, и той ме харесва. Спогаждаме се", каза той дори през септември 2020 г. на предизборен митинг.