Икономиката на Испания е най-тежко засегнатата от пандемията в Европа

getty images
share

Икономическите симптоми на пандемията все по-силно се усещат от бизнеса и гражданите в Европа. Най-тежко е финансовото положение на Запад, където определят икономическия срив като „невиждан” и „катастрофален".

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Икономиката на Испания е най-тежко засегнатата от пандемията в Европа. Страната регистрира криза, невиждана от времето на Гражданската война.

„Когато обявиха извънредното положение, нямахме друг избор и затворихме магазините. Разходите се трупаха, а приходи нямаше.  В момента сме в пълна разпродажба. Даваме нещата под реалната им цена”, обясни Инихо Креспо, собственик на магазини за дрехи.

Испания съобщи за 968 нови случая на коронавирус

Сега на обекти като магазините на Креспо е позволено да работят, но клиентите са много малко. Хората или не харчат пари, или избягват да излизат от домовете си от страх от болестта.

„Когато бяхме в разгара на сезона имах 14, 15, дори 16 работници. Намалихме ги на петима”, обяснява Креспо.

В подобно положение се намира и туризмът. Годишно страната се посещава от 75 милиона чужденци. Не и тази година. За това допринасят решения като изискването на Великобритания при връщане от Испания, гражданите да са под карантина. Собствениците на хотели са готови на всичко, за да намерят вариант.

„Ние, хотелиерите, можем да поемем разходите по тестване на туристите. Както им се иска отрицателен тест, за да тръгнат, ние можем да ги тестваме тук, преди да се върнат. Ще бъде за наша сметка и може да се избегне изискването за карантина”, заяви Хорхе Марихал, директор на сдружение на хотелиери.

Във Великобритания икономическите показатели са подобни на испанските. Положението се усложни от втората вълна на вируса. Това наложи нова карантина. Повече от 4 милиона души в северозападната част на страната отново са под стриктни забрани.

Повишение на европейските борси след големи печалби на технологичните гиганти от САЩ

Икономиката на Еврозоната се е свила с над 12% за последното тримесечие. В някои страни пандемията заличи икономическия ръст от последните 15 години.  А към икономическите проблеми се прибавя и социално недоволство.

Въпреки сравнително успешната борба с вируса, в Германия имаше голям митинг срещу здравните мерки. Хиляди изказаха съмнение, че правителството нарушава правата на гражданите, като ограничава свободите им със забрани.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини