НАТО не трябва да участва във вътрешнополитически битки. Това заяви генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг в среща под домакинството на германския фонд "Маршал", предаде БТА.
"Не е тайна, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ясно заяви колко важно е Европа и Канада да осигуряват повече средства за отбрана", добави той по повод книгата на Джон Болтън, бивш съветник по националната сигурност на Тръмп. По думите на Столтенберг президентът Тръмп е изразил подкрепата си за НАТО и открито е признал, че военните разходи в Алианса (без САЩ) нарастват със 130 млрд. спрямо 2016 година.
За пет години военноморските сили на Китай достигнаха мащаба на британските. Това още веднъж показва нуждата от единство между Европа и Северна Америка, посочи генералният секретар.
Столтенберг приветства възобновяването на преговорите между Москва и Вашингтон за удължаването на действащия до 2021 г. договор СТАРТ за ограничение на ядрените въоръжения. По неговите думи, ако Китай не се присъедини към нов общ договор в тази посока, би било добре действащият да бъде продължен.
"Силно подкрепям привличането на Китай към усилията за контрол над въоръженията. Сигурността на всички е по-голяма, когато има таван в бройката на ядрените оръжия. По време на Студената война се постигна договореност, може да се получи и днес. Пекин, както всички останали държави, има право да се въоръжава и в тази посока няма упреци, заяви генералният секретар.
Столтенберг отбеляза, че Китай е удвоил броя на притежаваните ядрени бойни глави, които могат да достигнат всяка точка по света. По неговите думи Китай не създава непосредствена опасност за страните от НАТО. Столтенберг посочи, че договори като СТАРТ са най-добрият начин за предотвратяване на нова надпревара във въоръжаването.
Подкрепям свят без ядрено оръжие, защото то е жестоко. Светът би бил по-опасен, ако НАТО остане без атомно въоръжение, но Русия, Китай и Северна Корея запазят своите ядрени способности. Благодарение на договорите СТАРТ от 90-те години на миналия век до днес НАТО намали с 90 на сто ядрените боеприпаси в Европа, отбеляза Столтенберг.
Развитието на съвременните оръжия е плашещо, новите технологии в отбраната могат да бъдат сравнени с индустриалната революция. Едва в световните войни човечеството видя какво означава способността за масово поразяване, посочи генералният секретар.
ЕС не може да замести НАТО и не е в състояние да защити Европа. ЕС харчи за отбрана 20 на сто от средствата, влагани от пакта, допълни той. По неговите думи с оттеглянето на Великобритания от ЕС тъкмо НАТО остава мястото, където европейците да обсъждат общите предизвикателства.
Столтенберг призна, че сред съюзниците има различни виждания за Либия, но и споделена тревога от растящото руско военно присъствие в Средиземноморието. Не се тревожа за бъдещето на НАТО, алиансът досега се е справял няколко пъти с вътрешни разделения, заяви той.