Коралите могат да бъдат защитени от избелване вследствие на свързаното с климатичните промени повишаване на морските температури и да бъдат спасени чрез отглеждане на по-резистентни към топлината водорасли, сочат резултатите от изследване, цитирани от в. "Дейли мейл".
Учени от университета в Мелбърн взели водорасли от рифове и ги оставили във вода с температура 30 градуса Целзий, докато не придобили по-голяма резистентност към топлината. Водораслите били изложени на температури, които са сходни с предизвикалите масовото избелване на корали в Големия бариерен риф през 2016 г. и 2017 г. След това били вкарани в корал и било констатирано, че те поделят с него по-голямата си резистентност към топлината.
Цветовете на рифа се дължат на водораслите, които живеят в тъканите на коралите. Когато водата е прекалено топла, водораслото е пропъдено и това води до избелване. Било установено, че коралите с увеличена поносимост към топлината имат потенциала да ограничат последствията от избелването на корали, предизвикано от морски топли вълни. Учените направили коралите по-толерантни към дължащото се на покачването на температурите избелване, като поддържали поносимостта към топлината на живеещите в симбиоза в тъканите им микроводорасли.
Екипът изолирал микроводорасли от корали и ги отгледал в лабораторна среда. След това използвал технология, свързана с излагането им на увеличаващи се температури за 4-годишен период. "След като микроводораслите бяха вкарани в ларви на корали, симбиозата между водорасли и корали бе по-резистентна към топлината", отбелязаха учените.
Микроводораслите били изложени на температури, които са сравними с океанските по време на неотдавнашните летни морски топли вълни, довели до избелване на корали в Големия бариерен риф, допълва БТА.