Светът е в разгара на радикални демографски промени, това се е посочвало в доклад на Credit Suisse.
Процентът на възрастните хора се е увеличил, а делът на младите – намалил. Ако това допреди години е било проблем на само на най-развитите в икономически отношение държави, то застаряването на населението е обхванало почти целия свят. Ако в средата на миналия век хората над 65-годишна възраст са били 7,7 процента от населението на Земята, то през 2019 година техният дял е бил 19%. При запазване на същите темпове през 2050 г. броят на хората над 65 години би достигнал 27 на сто.
"Заради тази тенденция много държави могат да бъдат принудени да проведат радикални пенсионни реформи, за да могат да финансират социалните разходи за възрастните хора", се е посочвало още в документа. Авторите на доклада са предупредили, че без промени ръстът на световната икономика е щял да се забави, което да се отрази отрицателно върху благосъстоянието на хората.
Анализаторите също са допълнили, че средната продължителност на живота се е увеличила. "Ако през 1950 г. тя е била 47 години, през миналата година тя е достигнала 72. Очаква се средната продължителност на живота към средата на това столетие да бъде 77 години", са посочили още специалистите, цитирани от руския в. Ведомости.