Количеството на въглероден двуокис и други парникови газове в атмосферата на Земята е достигнало рекордни високи показатели през 2018 година, се казва в доклад на ООН, цитиран от световните агенции.
Според доклад на Световната метеорологична организация /СМО/, публикуван в Женева, концентрацията на въглероден диоксид е достигнала през миналата година концентрация от 407,8 части на милион. Това е с 47 процента повече от нивата от прединдустриалната епоха.
От СМО изтъкват, че е налице дългосрочна тенденция и бъдещите поколения на Земята ще се сблъскат с още по-тежки последствия от затоплянето на климата - покачване на температурите, увеличаване на броя на екстремалните природни явления, повишаване на нивата на океаните и разрушаване на екосистемите.
През 2017 година измерената концентрация на въглероден двуокис в атмосферата е била 405,5 части на милион.
Другият парников газ, метанът, също е поставил рекорд по концентрация в атмосферата през миналата година - 1869 части на милиард. Това е със 159 процента над нивата от прединдустриалната епоха. Рекордна е станала и концентрацията на азотен оксид, който е достигнал 331,1 части на милиард. Тези стойности надвишават с 23 процента прединдустриалните нива от XVIII век.
Като цяло от 1990 година насам топлинният ефект от парниковите газове се е увеличил с 43 процента.