Страните в Източна Европа, които вероятно имат огромни залежи от шистов газ, са разделени в мнението си за добива и експлоатацията на този суровинен източник, пише АФП.
От агенцията разглеждат позициите на различите правителства в региона за шистовия газ. София забрани използването на технологията фракинг, в същото време Варшава даде зелена светлина за използването на хидравличния натиск, коментира АФП.
Техниката на хидравличното разбиване, която се използва за проучване и добив на шистов газ, се състои в инжектирането под високо налягане на големи количества вода, примесена с пясък и химични вещества, които помагат за изкарването на газа от подземните скали.
Всеки трети поляк се обявява в подкрепа на проектите за проучване на залежите от шистов газ. Според Националния институт по геология Полша разполага със залежи от 1920 милиарда куб.м. газ , което поставя страната на трето място по газови запаси в Европа след Норвегия и Холандия. Варшава вече раздаде около 100 концесии за проучване на шистов газ, включително на гиганти като Chevronq, Exxon и други.
Чехия също даде на няколко фирми разрешителни за проучване, но министерството на индустрията е скептично относно обема на залежите. В Румъния „Шеврон” получи концесии в два региона. На пазара в страната присъстват също канадска и унгарска компания. Румъния разчита на шистовия газ, за да осигури енергийната си независимост от Русия въпреки продължаващата полемика относно рисковете за околната среда и здравето на хората.
Шистовият газ в Източна Европа предизвиква колебания
- 22.03.2012 | 11:28
- 727