Китай ще празнува юбилей при силни насрещни ветрове

Getty (архив)
share

Китай се готви да отпразнува 70-ата годишнина на комунистическия режим с пищни тържества, представяни вече като апотеоз на президента Си Цзинпин. Но от Хонконг и Вашингтон духат силни насрещни ветрове, коментира АФП.

За вторник, 1 октомври, в Пекин са обявени най-голямата манифестация и най-мащабният военен парад, организирани някога в страната с най-голямо население в света. Целта е да се докоснат патриотичните струни в душата на народа, изградил за 70 години втората икономика в света след десетилетия на войни, бедност и унижения. Ще бъдат показани и най-новите оръжия на китайската армия, будещи понякога тревога у съседните страни, по-специално по крайбрежието на Южнокитайско море. През последните месеци обаче единството на азиатския гигант се пропука заради вълненията в Хонконг, безпрецедентни за периода след 1997 г., когато британската колония бе върната на Китай.

Участниците в продемократичните протести вече мислят как да развалят празника - те призоваха за демонстрации на 1 октомври и властите на автономния район отмениха предвидените фойерверки от страх да не избухне пак насилие. Колкото до китайската икономическа мощ, от миналата година я застрашава търговската война, започната от американския президент Доналд Тръмп, наложил наказателни мита върху китайски стоки. Тук ще споменем и международните критики срещу Китай заради политиката му към Синцзян - северозападен район с предимно мюсюлманско население, където според правозащитни сдружения един милион души са били интернирани под лозунга за борба с тероризма.

От 40 до 70 милиона загинали

Независимо от тези проблеми Си Цзинпин ще бъде безспорният герой на тържествата по случай юбилея на народната република, провъзгласена от далечния му предшественик Мао Цзедун на 1 октомври 1949 г. Във вторник Си ще приеме парада на войските и ще произнесе важна реч, съобщиха официалните медии. Ред коментатори смятат днешния президент за най-могъщия китайски ръководител след Мао, запратил страната в хаоса на "Големия скок" и "Културната революция".

Излязлата през 1997 г. "Черна книга на комунизма", труд на университетски колектив, обвинява китайския режим за смъртта на 40 до 70 милиона души, включително загинали в масовите чистки и глада в страната през различни години и в резултат на "Големия скок", а в по-ново време в репресиите на площад "Тянанмън" през 1989 г. Икономическите реформи, започнали след смъртта на Мао през 1976 г., изстреляха страната на върха на световната икономика.

Но впечатляващият, исторически безпримерен подем на Китай показва признаци на слабост - тази година е регистрирано най-ниският темп на растеж от близо три десетилетия и себестойността на продукцията постепенно доближава западните нива. А в момента свинското, любима храна на китайските потребители, стремително поскъпва заради епидемията от африканска чума по прасетата - истински удар по жизненото равнище в страната.

Хвърчилата са забранени

Въпреки всичко Китайската комунистическа партия здраво държи властта - поел управлението през 2012 г., Си Цзинпин попари всички надежди за политически реформи и засили следенето на гражданите чрез стотици милиони камери и "Великата китайска интернет стена", филтрираща информацията от чужбина.

С наближаването на 1 октомври мерките за сигурност в Пекин бяха затегнати още повече - в някои квартали барове, ресторанти и магазини бяха затворени седмици преди честванията. В целия град е забранена продажбата на пистолети техни имитации, а също и пускането на хвърчила.

През всички уикенди от началото на месеца на огромния Булевард на вечното спокойствие се провеждаха репетиции на парада и центърът на града бе като под обсада. Заведения и офиси с изглед към булеварда, на първо място чуждестранните медии, получиха нареждане да опразнят помещенията.

Стотици хиляди служители и студенти също ще преминат във вторник пред държавните ръководители, застанали на трибуната на Портата на небесния мир, която гледа към огромния площад "Тянанмън".

За нощните репетиции раздаваха памперси - забранено бе да отскачаме до тоалетната, разказа участник пред всекидневника "Глобал таймс".

Водещи новини

Още новини