Високата субсидия дразни хората. Депутатите правилно мислят в посока за намаляване на субсидията. Кой модел ще бъде одобрен е въпрос на избор. Имам съмнения, че някои партии и сега взимат пари под масата от бизнеса.
Това каза в предаването "120 минути" по БТВ проф. Михаил Константинов, който коментира темите за партийните субсидии и и избирателната система. "Трябва да взимаме и ползваме европейския опит. В Европа има само две държаваи с мажоритарно гласуване, няколко са със смесена система и всички останали са с очно същата избирателна система като нашата. Машинно гласуване има само в половин Белгия. Не трябва да правим неща, които ги няма в Европа. Интернет гласуване има само в Естония и три кантона в Швейцария. Няма система, която да не може да бъде хакната. Не може в цяла Европа тези неща да ги няма, а ние тук да искаме да ги въвеждаме", убеден бе математикът.
"Местните избори са най-важни за крепенето на властта и за хората. В края на октомври ни чаката пет вида избори. Очаквам избирателната активност да е много по-висока от тази на евроизборите. Очаквам мръсна предизборна кампания, но дано не е толкова гнусна, колкото беше тази за евроизборите. След 26 май политиците трябва да са разбрали, че с гнусна кампания не се печелят избори. Несистемен играч не може да участва на изборите за кмет във всички градове. Участие навсякъде могат да си позволят само големите системни партии - ГЕРБ, БСП, ДПС. Несистемен играч може да спечели кметското място в някой голям град и тогава да тръгне кариерата му", прогнозира проф. Константинов.
"Намаляването на населението е по линия на ниската раждаемост. Трябва да вкараме механично 300 000 - 400 000 българи от Бесарабия, Северна Македония. Това ще спомогне за решаване на демографската криза. В световен мащаб предстоят войни за вода. Водата в Африка и Азия свършва и ще избухнат сериозни конфликти. Чиновниците в Брюксел не трябва да обясняват, че като приемем 1 милион бежанци от Африка ще им решим проблемите. Като свърши водата насам ще тръгнат огромни маси. Трябва да се мисли как да се помогне в този аспект", категоричен беше проф. Константинов.