Вчерашната руско-японска среща във формат "двама плюс двама" в Токио остави Москва и Токио "все още далеч от общия знаменател", пише "Росийская газета".
Контактите между двете столици се активизираха, но не се стигна до хармонични преговори, констатира руският официоз под заглавие "Дипломация зад параван". В срещата участваха висшите дипломати на двете страни Сергей Лавров и Таро Коно, както и министрите на отбраната - Такеши Ивая и Сергей Шойгу. Вестникът цитира изявления на участниците за руската загриженост от планираното разполагане на системата за противоракетна отбрана (ПРО) на САЩ в Япония и за тревогите на Токио по повод военната дейност, развивана от Москва в Далечния изток. "Не е тайна, че тези разногласия спъват сключването на мирен договор, призован да издигне на ново равнище отношенията между Руската федерация и Япония", припомня "Росийская газета".
След края на Втората световна война СССР и Япония не подписват мирен договор и оттогава са в спор за суверенитета на един архипелаг в Северния Тихи океан, наричан от руснаците Курилски острови, а от японците - Северни територии. Разговорът между Лавров и Коно не е приключен - днес те ще обсъдят на двустранни преговори предстоящата през юни среща на върха на Г-20 в Осака, в чиито кулоари се очаква нова среща между руския президент Владимир Путин и японския премиер Шиндзо Абе, добавя всекидневникът.
Срещата в Токио потвърди, че освен териториалните въпроси между Япония и Русия застават и различните становища по повод регионалната сигурност, резюмира "Комерсант". Форматът на диалога - "2 + 2", предвиждаше "доверителна и партньорска размяна на мнения", както се изрази руският зам.-външен министър Игор Моргулов. В отношенията между двете страни обаче доверието и партньорството стават все по-малко. След преговорите стана ясно, че страните са стигнали до консенсус само по най-общи точки като необходимостта от борба срещу наркопрестъпленията, отбелязва изданието.
"Известия" нарича консултациите въртене в кръг. "Колкото до главния въпрос - подписването на мирен договор, Москва и Токио изглежда не само не са се придвижили напред, но и видимо са се раздалечили", твърди вестникът. Той припомня изявления на Путин от 2018 г., че въпросът може да бъде решен въз основа на двустранната декларация от 1956 г., но според него японците са ги приели така, сякаш вече им е гарантирано прехвърлянето в тяхна собственост на два острова от спорния архипелаг. Тези копнежи обаче не бяха потвърдени нито на пресконференцията след руско-японските преговори, нито от източниците на "Известия" в руските дипломатически среди. Нещо повече, както се разбра думите на двете страни, Москва и Токио не са се придвижили нито с една крачка напред по въпроса, добавя "Известия".
"Газета" припомня коментар на Дмитрий Новиков от външнополитическата комисия в Държавната дума, заявил във връзка с претенциите на Токио заради руските военни учения, че те са необходими за боеспособността на армията. Затова маневрите в различни региони на Русия - включително на Курилските острови, са съвсем закономерни. Депутатът увери, че такива учения ще се провеждат и занапред, като поясни, че островните територии изискват специални умения в бойните действия, посочва изданието.
"Газета" цитира изявление на Сергей Шойгу, че Москва и Токио са се разбрали вчера да укрепват връзките си във военноморската сфера. Договорена е и първата от 18 години насам визита на главнокомандващия руския Военноморски флот в Япония.
Япония и Русия решиха освен това да продължат съвместната дейност, насочена към денуклеаризация на Северна Корея. Японският външен министър я нарече обща цел на двете държави. Следващата двустранна среща във формат "двама плюс двама" ще се състои в Москва, добавя всекидневникът.