Докъде ще стигне конфликтът в Либия?

Кадър: БНТ
share

В най-общи линии от 2011 г. Либия е в огромни междуособици. От една страна имаме международно признатото правителство в Триполи, а от другата страна е генерал Хафтар, който също разполага с известна международна подкрепа. Това заяви в сутрешния блок на БНТ журналистът Георги Милков по повод последните събития в Либия.

,,Има страни, които имат интерес генерал Хафтар да се противопоставя на режима в Триполи, затова му делегират помощ чрез логистика, пари и оръжия. Египет, например, вижда в него едно идентично продължение на онази ситуация, която беше в Египет допреди няколко години. А пък Обединените арабски емирства са главните архитекти на тази ситуация в Либия. Руснаците от своя страна са доста деликатни в тази помощ, тъй като самият Хафтар е завършил съветската военна академия през 70-те години. При Франция е малко по-особено, защото тя официално подкрепя режима в Триполи, но неофициално помага на Хафтар. Това създава колизии в ЕС, най-вече между Франция и Италия, защото в крайна сметка неразбориите в Либия водят до бежанска вълна във водите на Италия, а не във водите на Франция. Така че на практика всички проблеми в Либия означават проблеми и за ЕС'', обясни журналистът.

,,От години хората вещаят политически крах за Нетаняху, но накрая винаги става така, че той печели изборите. Той просто е едно политическо животно, машина за печелене на избори'', коментира Милков парламентарните избори в Израел.

Водещи новини

Още новини