Започващата днес в Брюксел двудневна среща на върха на НАТО крие доста изненади заради "специалната позиция" на президента на САЩ Доналд Тръмп, пише "Росийская газета" под заглавие "Тръмп срещу всички".
Централна тема на форума се очаква да стане приоритетният според Тръмп въпрос страните-членки да вдигнат разходите си за отбрана. И ръководството на блока, и посланикът на САЩ в НАТО Кей Бейли Хъчисън уверяват, че участниците в срещата ще демонстрират "единство и сплотеност", но тенденцията за нарастване на разногласията сред съюзниците изглежда неоспорима. Освен това партньорите на САЩ се опасяват, че на срещата си с Владимир Путин в Хелзинки на 16 юли Тръмп може "да сключи някаква сделка, като ги заобиколи", посочва московският официоз.
Президентът на САЩ смята твърдо да обясни в Брюксел на своите съюзници, че трябва най-сетне да увеличат разходите си за отбрана на два процента от брутния вътрешен продукт. С оглед лекотата, с която Тръмп къса външнополитически и външноикономически сделки, сключени от предишните администрации във Вашингтон, напълно реално е сега или по-късно да оповести някакво прекъсване на контаките на САЩ с НАТО, прогнозира изданието. "Твърде наивно би било да се разчита, че Тръмп "ще се огъне" - той замина за Брюксел, за да победи, да накара своите съюзници да приемат неговите правила на играта, изтъква "Росийская газета".
Повечето държави от НАТО вдигат разходите си за военни нужди, сочи доклад на алианса от 10 юли, цитиран в "РБК".
Според данните в документа отбранителните разходи на всички страни от пакта през 2017 г. показват увеличение в постоянни цени от 2010 г. с около 3,34 на сто, а в текущи цени - с 5,15 процента. През 2018 г. се очаква военните разходи на страните от НАТО в текущи цени за пръв път от 2011 г. насам да надхвърлят 1 трилион долара, добавя вестникът.
Тази пролет Стокхолмският международен институт за изследвания на проблемите на мира (СИПРИ) съобщи, че военните разходи на Русия през 2017 г. са намалели за пръв път от 1998 г. По изчисления на института те са се свили с 20 на сто в сравнение с 2016 г. и са възлезли на 66,3 милиарда долара, добавя "РБК".
Атлантическият съвет посочва сред задачите на предстоящата среща на НАТО съгласуване на политическите позиции между страните партньори, отбелязва "Ведомости". Политическите им разногласия засягат най-вече отношенията на Тръмп с трети страни, особено с Русия и Китай. Но дори ако партньорите стигнат до единна позиция, няма никакви гаранции, че Тръмп ще се придържа към нея в преговорите с Путин идната седмица, цитира всекидневникът коментар на "Дойче веле".
Поведението на Тръмп в Хелзинки много ще зависи от това доколко отстъпчиви ще се покажат европейските партньори на САЩ по въпроса за вдигане на военните разходи и по други проблеми от принципно значение за Щатите, смята аналитикът Тимофей Бордачов.
На брюкселската среща се очаква решение на Алианса да покани Македония за член на североатлантическото семейство, пише "Комерсант".
Дългоочакваната от Скопие стъпка стана възможна, след като балканската република реши спора с Гърция за името си - тя ще се нарича Северна Македония. Високопоставен източник от главната квартира на НАТО уточни, че трябва да се изчака македонският референдум за преименуването. Той не изключи, че Москва ще се опита да повлияе на нагласите в страната. Събеседник на "Комерсант" в руското външно министерство не коментира обвиненията и каза само, че те вече не будят учудване, защото Русия сега винаги е заподозряна в нещо, допълва вестникът.
В натовската среща ще участва и президентът на Украйна Петро Порошенко, поканен от генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг, пише "Политика сегодня", като се позовава на съобщение от Киев.
В кулоарите на брюкселския форум се предвижда и тристранно заседание Украйна-Грузия-НАТО. Порошенко ще заседава и с лидерите на страните, подкрепящи мисията на блока в Афганистан, ще има също така двустранни срещи с други участници.
Важен момент е, че Порошенко бе поканен на срещата по-малко от денонощие преди тя да започне, подчертава "Политическая Россия".
Обстановката на форума в Брюксел се очертава крайно напрегната, тъй като европейските страни са сериозно разтревожени от намерението на Тръмп да намали ролята на САЩ във финансирането на НАТО, коментира онлайн изданието. Според него поканата за украинския лидер може би се е забавила, докато лидерите на ЕС обмислят дали "да разиграят на срещата украинската карта с цел натиск върху стопанина на Белия дом".
Що се касае до Грузия, рано или късно тя ще влезе в НАТО, но за момента членките на алианса не са стигнали до консенсус по въпроса, цитира "Взгляд" изявление на Йенс Столтенберг.
Столтенберг обеща пактът "да предоставя на Грузия политическа и практическа" подкрепа и да подготвя страната за членство в НАТО, но не можа да посочи конкретни срокове, се казва в материала.
Според руския европеист Дмитрий Данилов, говорил пред "Московский комсомолец", Русия при всяко положение ще присъства във всички дискусии на НАТО - пактът ще трябва да решава "как да гради занапред отношенията с Русия от гледище къде да минава балансът между възпиране и диалог, какво да бъде това възпиране и какъв - този диалог".
"Различията в европейските интереси нарастват, изгледите за лидерство на Германия за пореден път са под въпрос. Не се знае как ще се позиционира Лондон в рамките на трансатлантическите отношения в триъгълника ЕС-НАТО-Великобритания. Всичко това създава сериозна ситуация на несигурност. Решенията, които ще бъдат взети, ще ни осигурят възможността за изводи относно възможностите или невъзможностите за стратегическо реструктуриране на алианса в бъдеще", подчертава руският политолог.
За Москва определящ момент ще бъде доколко страните от алианса ще се споразумеят да насочат тлеещия диалог Русия-НАТО в конструктивно русло", добавя експертът пред "Московский комсомолец".