Ерусалим е украсен и превърнат в тръмпистки Дисниленд по повод на преместването на посолството на САЩ в града, в рязък контраст с бодливата тел, снайперистите и кръвта в ивицата Газа, пише френският в. "Либерасион". Самото преместване има по-скоро символична, отколкото практическа стойност.
От Вашингтон, президентът на САЩ Доналд Тръмп определи случилото се само като важен ден за Израел. Премиерът на еврейската държава Бенямин Нетаняху на свой ред определи деня като славен. Палестинската автономия нарече случилото се ужасяващо клане - на границата на анклава куршумите на израелски снайперисти отнеха живота на над 50 палестинци, включително на деца по време на седмата седмица на протести край граничната ограда. Това беше най-кървавият ден в Газа от 2014 г.
Трагедията се очакваше от всички участници - както израелските сили, така и ХАМАС - които се криеха зад своите исторически доводи, идеологически постулати и притеснения за сигурността, отбелязва в. "Либерасион".
Говорителят на Белия дом Радж Шах заяви, че според Вашингтон палестинското движение ХАМАС е отговорно за смъртните случаи, отбелязва британският в. "Гардиън". "Те се възползват цинично от ситуацията, което води до смъртни случаи", добави Шах.
С действията си Тръмп хвърли в Ерусалим запалена клечка кибрит, без да има никакви планове как да изгаси пожара, пише в. "Гардиън" в друга статия. Израелският министър-председател Нетаняху отдавна призоваваше САЩ да преместят посолството си и да се откажат от ядреното споразумение с Иран. През последната седмица Тръмп направи и двете, с което разтърси вече нестабилният регион. Но тези опасни промени не са знак за нова американска външна политика. Да се позволи на израелско-палестинския конфликт да продължава, докато палестинците са подложени на окупация, не би било по-зле, отколкото стандартната позиция на международната общност.
С преместването на посолството обаче Тръмп приложи типичния за крайнодесните трик на разрушение заради самото разрушение. Няма продължение, не се планират подновяване на преговорите или международни дипломатически усилия - само обичайното мърморене на Тръмп, че е сключил добра сделка. Това не е политика за Близкия изток. И както видяхме, живеещите в региона ще понесат последствията от безразсъдството му.
Двете страни изглеждат в различни светове, когато говорят за отражението на откриването на американското посолство върху мирния процес, пише в. "Ню Йорк таймс". Палестинците, които се надяват Източен Ерусалим да стане столица на бъдещата им държава, го смятат за отказ на САЩ от всякакви претенции за безпристрастност при определянето на бъдещето на региона. След като Тръмп обяви решението си през декември, палестинските лидери директно отхвърлят всякакви идеи за преговори под егидата на САЩ.
За израелците този ден бе нещо, за което са мечтали от поколения. За всички тях изглеждаше несправедливо, че международната общност отказваше да признае Ерусалим за тяхна столица - което те смятаха за отричане на еврейската история на града. За палестинците обаче откриването на посолството на САЩ в деня на независимостта на Израел стана връхната точка на протести покрай границата между еврейската държава и ивицата Газа.
Представители на ХАМАС заявиха, че протестите ще продължат и намекнаха, че е възможно въоръженото крило на движението да нанесе удар по Израел. Това може да доведе до нова война в Газа, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".
Очевидно е, че големият губещ от всичко това е мирът в региона, който изглежда още по-далечен, заявяват дипломати с опит в израелско-палестинските преговори. "Израел има претенции за цял Ерусалим и прави всичко по силите си, за да гарантира, че той ще остане такъв", заяви Аарон Давид Милър, бивш близкоизточен преговарящ в администрациите на американски президенти от двете партии. "А администрацията на Тръмп подкрепя това до степен, която нито една друга администрация не е правила", добави той. Според Милър американското посолство е новият символ на това партньорство.
Ню Йорк таймс: Основният губещ от действията на Тръмп в Близкия изток е мирът
- 15.05.2018 | 10:06
- 3234