Посещението на държавния секретар на САЩ Джон Кери в Москва премина в атмосфера на диалог - нещо, което отдавна не се наблюдаваше в американско-руските отношения, обобщава руският вестник "Комерсант".
За първи път от започването на войната на санкции Русия и Съединените щати потвърдиха, че са готови да подновят сътрудничеството си по най-важните въпроси - Сирия и Украйна. "Комерсант" подчертава, че от взаимни обвинения Кери и руският външен министър Сергей Лавров са минали към диалог и че разговорите са били водени в непринудена атмосфера. "Визитата на държавния секретар в Москва доказва, че Русия е изиграла решаваща роля за временно спиране на горещата фаза на гражданската война в Сирия. Това позволява на международната общност да насочи усилията си към главната заплаха - тероризма", коментира пред вестника професорът по история от Американския университет Антон Федяшин. Друг експерт, Фьодор Войтоловски от Института за световна икономика и международни отношения, казва, че сега Москва и Вашингтон могат да се обърнат към сътрудничество за уреждане и на други кризи - на Корейския полуостров и в Афганистан.
Наблюдателят на "Московски комсомолец" Михаил Ростовски не е толкова оптимистичен за бъдещето на руско-американските отношения. Според него за Вашингтон взаимодействието с Москва е само принудителен тактически ход, а всъщност САЩ не са готови за стратегическо партньорство с Русия. Дори самата мисъл за нещо подобно е "абсолютно табу за американската политическа класа", казва Ростовски. Хората, които определят насоките на американската политика, подсъзнателно се ръководят от това, че Владимир Путин трябва да си отиде, обяснява експертът. С Русия може да се договаряме, когато сме притиснати до стената, но във всички други случаи трябва да се борим с Москва. Колкото по-зле за Русия, толкова по-добре за Америка - така разсъждава американското ръководство според Ростовски.