Австралийското издание "Сидни морнинг хералд" посвещава кратка статия на първата международна изява на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, след като България издигна кандидатурата й за поста генерален секретар на ООН, предаде БТА. Изданието припомня, че в събота Бокова участва в международна конференция в Дубай, наречена "Глобален форум за образование и умения".
На тази проява Бокова подчерта постигнатото от нея начело на ЮНЕСКО и пое ангажимент да гарантира, че образованието ще се превърне във водещ приоритет на нейния мандат като генерален секретар на ООН, ако тя бъде избрана на този пост. Нуждаем се от повече дипломация, повече превантивни мерки, повече разбиране за конфликтите и за това как можем да ги предотвратим. Мисля, че ролята на генералния секретар на ООН се състои в това да поставя смело и искрено тези въпроси за обсъждане пред Генералната асамблея на ООН, каза Бокова пред участниците във форума в Дубай. Сред тях имаше държавни глави от страни от Близкия изток и 22 и министри на образованието от страни от целия свят. Бокова заяви, че разбира критиките към ООН за нейното бездействие по време на кризата в Украйна.
Има много мнения за това как ООН би могла да предотврати тази или онази криза, като например Руанда или Сребреница. Хората си казват, че може би ООН можеше да бъде повече проактивена, каза Бокова, но припомни, че ООН си остава единствената възможна платформа за съвместни действия. Всеки път, когато виждам знамето на ООН, си задавам въпроса: Какво ли щеше да бъде, ако ООН не съществуваше?, каза Бокова.
Австралийското издание припомня, че Бокова е смятана за фаворит за поста на генерален секретар на ООН, след като зачестиха призивите да се избере жена начело на световната организация. За шансовете на Бокова допринася и принципът на ротационната система на ръководство на ООН, според която сега е ред на някой от Източна Европа, посочва вестникът. Сред конкурентите на Бокова се очертава бившият австралийски премиер Кевин Ръд, който все още не е обявил официално кандидатурата си за поста, но той вече води кампания зад кулисите, отбелязва вестникът. Вестникът припомня, че Бокова е дъщеря на комунистически медиен олигарх, която признава, че тези връзки с комунистическата епоха ще я поставят в уникална перспектива, ако тя заеме поста на генерален секретар на ООН.
Да живееш в две системи по време на два периода е уникално предимство, посочва Бокова. Аз съм от това поколение, на което беше даден шансът да направи промяната, на което беше даден шансът да работи за обединението на Европа. Днес моята убеденост, че трябва да се насърчава свободата на словото е даже по-голяма, казва Бокова. Вестникът припомня, че Бокова беше един от малкото официални представители, които присъстваха миналата година на парада, организиран от Владимир Путин в Москва по повод Победата във Втората световна война. Подкрепата на Русия е важна за нейните шансове за успех на изборите за генерален секретар на ООН, тъй като Русия е един от петте постоянни членове на Съвета за сигурност, който препоръчва кой да е следващият генерален секретар.
Дипломиралата се в Харвард Бокова казва, че при нейното евентуално ръководство на ООН образованието ще е ключов елемент от битката на ООН срещу екстремизма.
Вярвам, че меката сила на образованието е изключително важна, каза Бокова на форума в Дубай. Не можем да отговорим на насилствения екстремизъм, ако не изиграем превантивна роля, посочи тя и добави, че говорейки за образованието като елемент от борбата с екстремизма, тя има предвид не каквото и да е образование, а това, което възпитава хората на това какво са човешките права, толерантността и културното разнообразие, които са изключително важна част от борбата с екстремизма.