Космическият боклук може да попречи на изследването на Вселената

share

Хилядите парчета космически боклук, които обикалят в орбита около Земята, могат да застрашат или дори да попречат на бъдещите изследвания на Вселената, пише "Новинар".

Това предупреди началникът на руския главен център за разузнаване на космическата обстановка Андрей Калюта, цитиран от РИА „Новости“. Но най-голяма опасност представлява скоростта, с която се движи този боклук – 28,2 км/ч. От 1957 година, когато е изпратен първият спътник на Земята, хората са оцапали Космоса до такава степен, че в близко бъдеще това не само ще пречи на изследванията, но и ще стане опасно за Земята, посочва Калюта.

"Стигнали сме, така да се каже, "критична плътност". Доста големи обекти в Космоса се сблъскват помежду си и създават по-малък боклук по-бързо, отколкото той може да бъде отстранен", заяви на свой ред бившият учен от НАСА Доналд Кеслер. Според прогнозите му в края на краищата на околоземна орбита ще има толкова много боклук, че изследването на Космоса ще бъде просто невъзможно. Сега повече от половин милион обекта техногенен космически боклук се намират на орбитата на Земята. Около 23 000 от тях са с размери на топка за тенис.

Водещи новини

Още новини