Европа се притеснява все повече заради мигрантите - коментари от британски и американски вестници

Getty Images/Guliver
share

Германската крайнодясна и евроскептична партия "Алтернатива за Германия" достигна най-високото си равнище на подкрепа на фона на нарастването на опасенията за миграцията в страната, пише британският в. "Индипендънт".

Партията е на трето място по подкрепа след консервативната коалиция на канцлерката Ангела Меркел и социалдемократите, отбелязва изданието и припомня, че новопристигналите се обвиняват за серията нападения в Кьолн през новогодишната нощ. Последвалото насилие в Лайпциг, при което крайнодесни извършваха вандализъм срещу търговски обекти, собственост на лица от малцинствата, е в рязък контраст с политиката на германското правителство и приема, на който се радваха мигрантите миналата година, подчертава в. "Индипендънт".

Канцлерката Ангела Меркел неотдавна промени тона си по отношение на бежанците, като заяви, че Европа е уязвима към бежанската криза. В същото време десните популистки партии са във възход в Швеция, Холандия и Франция, отбелязва британското издание. Германската канцлерка трябва да се справя със съпротива и в собствената си партия, след като над 40 политици подписаха петиция за затваряне на германските граници за търсещи убежище, пише в. "Телеграф". Меркел беше подложена на силен натиск да промени политиката на "отворени врати" за бежанците, след като се разкри, че търсещи убежище са основни заподозрени за сексуалните посегателства над жени в Кьолн, допълва БТА.

Посегателствата, доведоха до засилване на разделението в Европа, а мигрантската криза засилва общественото безпокойство, макар че извършителите са нищожна част от над един милион бежанци в Германия, пише американският в. "Ню Йорк таймс". Крайнодесните политически партии, които отдавна използват старите стереотипи за тъмнокожи чужденци, които заплашват европейската идентичност и сигурност, побързаха да се възползват от съобщенията за атаки. Това е фактът, за който никой не е готов да говори - че големият страх е страхът от исляма, подчертава Александър Бетс, директор на Центъра за бежански изследвания в Оксфорд, цитиран от американското издание. Според него повечето политици от водещите партии не са успели да успокоят тези обществени страхове, нито да осигурят достатъчна яснота в дебата за миграцията. Това създава вакуум, от който се възползват антиимигрантските лидери, подчертава Бетс, който предупреждава, че ако не се предприемат бързи мерки, обществената подкрепа за приемането на бежанци може да се срине.

В Америка, както и в Европа, периодите на враждебност към имигрантите често са следвали случаи, при които чужденците са обвинявани за престъпността и други проблеми, припомня в. "Ню Йорк таймс". Но статистическите изследвания показват, че поне в САЩ имигрантите са далеч по-законопослушни от местните жители, независимо от расата, класата или равнището на образованието си. Те обаче винаги са удобна изкупителна мишена, заявява Уолтър Юинг, старши изследовател в Американския имигрантски съвет, организация с идеална цел във Вашингтон. "Винаги е лесно да се обвини другата група за всички проблеми на обществото", подчертава Юинг. Данните показват, че между 1990 г. и 2013 г. броят на родените в чужбина жители на САЩ почти се е удвоил, а броят на нелегалните имигранти е нараснал тройно. Свързаните с насилие престъпление и престъпленията срещу собствеността обаче са спаднали с 48 и 41 на сто, а родените в САЩ попадат далеч по-често в затвора, посочва американското издание

Водещи новини

Още новини