ЕС се готви да продължи санкциите срещу Русия. Въпросът е само дали ще бъдат продължени с половин или с цяла година, пише в заглавие "Ведомости".
Очаква се на срещата си през декември европейските икономически санкции срещу Русия, чийто срок изтича през януари, да бъдат продължени. ЕС разглежда въпроса не в плоскостта продължаване или смекчаване, а с колко да бъдат продължени - с шест месеца или с цяла година, посочва пред вестника дипломат от страна членка на общността, цитиран и от БТА.
Част от държавите в ЕС настояват за половингодишно продължаване като положителен сигнал към Москва. Други пък не виждат основания за позитивни сигнали, защото тежките оръжия не са изтеглени от Украйна и до днес, нито пък Киев си е върнал контрола над границата, обяснява изданието.
В споразумението за Украйна се казва, че санкциите ще бъдат вдигнати не в момента, когато горещият конфликт се превърне в замразен, а щом бъдат изпълнени всички точки от документа - те обаче не са изпълнени, отбелязва всекидневникът.
Последната точка предвижда границата да мине под украински контрол и Киев държи на нея като на главно условие, казва политологът Александър Баунов.
"Друг въпрос е, че европейците виждат как Украйна проваля пред очите им все нови шансове и че замразеният конфликт днес е изгоден за ръководството й не по-малко, а може би и повече, отколкото за Русия (за да оправдае провалените шансове), и Киев сам полага много усилия да не се изпълняват споразуменията", пише "Ведомости", като се позовава на Баунов.
Украйна обаче няма да бъде наказана за това, защото все пак е жертва. В крайна сметка, замрелият и замразен конфликт остава съпроводен със също тъй замрели и замразени санкции, резюмира Баунов.
До правителството в Москва е отправено искане да разреши вноса и продажбата на стоки, обхванати от руските контрасанкции, ако са произведени от "компании, приятелски за Русия".
Автори на писмото са Игор Зотов от комисията по отбраната в Държавната дума и Яна Лантратова от президентския Съвет за развитие на гражданското общество и правата на човека , пише "Известия", цитиран от ТАСС и Би Би Си.
Те предлагат "да се активизира дейността на руските държавни структури в подкрепа на бизнесмените, публично подкрепящи отмяната на санкциите спрямо Руската федерация".
Според "Известия", към предложението им се присъединяват бизнесмени от България, Чехия, Унгария и Черна гора, готови да създадат икономическо сдружение и публично да изразят подкрепа на Русия.
"Въпреки открито антируската информационна кампания в САЩ и редица страни от ЕС, политическите елити в тези страни ще бъдат изправени пред избор: диктатът на САЩ или мнението на собствения им народ плюс икономическа целесъобразност?!", коментира пред "Известия" Игор Зотов.
Идеята е плод на добра воля, "но с това ще провокираме разцепление в европейското общество", предупреждава московският аналитик Юрий Почта.
"Не вярвам някакви конкретни фирми да склонят на подобно нещо. Има отделни изключения, но те са все пак изключения. Ние подценяваме мащаба на интеграционната дейност в ЕС и признаците на криза там не означават, че той ще се разпадне", добавя експертът.
Икономическите санкции съвсем не са норма за световната общност. Когато правят друг извод, руските държавни дейци стават жертва на самоизмама и създават условия за изолация на Русия, заявява авторът на коментар в "РБК дейли", озаглавен "В ъгъла на санкциите: как Русия се превръща в парий".