"Умерената опозиция“ в Сирия може да съотнесем към т.нар. „свободна сирийска армия". Но трябва да признаем, че в състава на свободната сирийска армия се бият и представители на групировки, които гравитират към "Ал Кайда".
От тук произтича и противоречивостта на характеристиките на всички тези умерени, по-умерени, по-малко умерени или радикални групировки на територията на Сирия. Това каза пред БНР бившият директор на Националната разузнавателна служба ген. Кирчо Киров.
Според ген. Кирчо Киров е необходимо сериозно взаимодействие и координация между основните действащи лица в световната политика - САЩ, Русия, ЕС или държави от ЕС, за да се изясни обстановката. Именно защото всички изхождат от различни изходни позиции своеобразно своите интереси. Няма синхронизирана програма и виждания за това как трябва да се развива обстановката. Освен единното виждане, че в зародиш там на място трябва да се пресекат всички възможности, които пораждат т.нар. "бежански потоци", коментира бившият шеф на военното разузнаване.
Ген. Кирчо Киров заяви, че е оптимист относно налагането на демокрация по начина, по който това се разбира към днешна дата от всички действащи фактори на терена.
Според него между двете ведомства на Русия и Америка има някакъв контакт, защото дори да не обменят реална разузнавателна информация, те са принудени да взаимодействат от гледна точка на това да не се сблъскат и да не изникне конфликт между техни представители и самолети, които летят на територията на Сирия и Ирак.
Относно навлизането на самолети в турското въздушно пространство той коментира, че това според него е случайно. Аз не смятам, че Русия има някакъв интерес да си създава нов противник в лицето на НАТО, заяви ген. Кирчо Киров.