Сателитни данни показват, че хората изразходват твърде голямо количество вода от някои от най-големите резервоари с подпочвена вода на планетата, пише The New York Times. Изследователи от Калифорнийския университет в Ървин посочват, че не е ясно колко вода е останала във водоносните слоеве, които се преексплоатират. Очаква се проблемът да се задълбочи заради климатичните промени и нарастването на населението.
Използвайки данни от сателитите близнаци Grace на Националната космическа агенция на САЩ (NASA), учените са установили, че най-уязвими са басейните с подземна вода в най-сухите региони. Най-претоварена е арабската водоносна система в Близкия изток, от която черпят вода над 60 милиона души.
На второ място е водоносната система на северозападна Индия и Пакистан. В Централната калифорнийска долина, където има множество ферми, ситуацията също е сериозна. Двете изследвания са публикувани онлайн в журнала Water Resources Research на Американския геофизичен съюз.
Изстреляните през 2002 година близнаци сателити Grace картографират гравитационното поле на Земята, летейки в орбита на височина 500 километра над земната повърхност. Инструментите им реагират на разпределението на маса в Земята и земната повърхност - колкото по-голяма е масата, толкова по-силно е гравитационното притегляне в този район.