Учени: Земята загива през 2400 година

share

Бързите темпове, с които биоразнообразието на Земята намалява, са показателни за това, че животът на планетата ни е на прага на масовото изчезване за шести път, твърди ново проучванe, публикувано в списание Science. Според учените, човешката дейност и удвояването на популацията през последните 35 години, са довели до тук.

Броят на гръбначните видове е намалял с 25%, а на безгръбначните - с 45%. Тези загуби ще започнат да имат все по-пагубно влияние за видовете, които разчитат на деликатния баланс и биоразнообразие за оцеляването си.

„Когато говорим за загуба обикновено мислим за изчезването на видове, но загубата може да бъде и на цели екосистеми, за съществуването на които животните играят ключова роля", казва Родолфо Дирцо, професор по биология в Станфордския университет и главен автор на проучването.

„Досега последиците от изчезването на животински видове бяха по-скоро неясни. Това обаче е на път да се промени, защото е все по-очевидно как този процес влияе на цели екосистеми и дори на нашето собствено съществуване", добавя той. „Антропоценната дефаунизация", както я наричат учените засяга все повече видове. Слоновете, полярните мечки и носорозите са най-сериозно засегнатите представители на мегафауната и броят им намалява с всеки изминал ден.

Животинските популации от мегафауната обикновено имат най-ниските нива на прираст, защото се нуждаят от големи територии, което означава, че са особено засегнати от човешката дейност. Загубите на такива видове обикновено имат сериозни последици за други, по-дребни животни, който зависят от екосистемата на мегафауната. Предишни проучвания показват, че изчезването на големи животни е съпътствано с пик в броя на гризачи, което значително увеличава шанса за разпространение на ектопаразитите, които те принасят, предаде Vsekiden.com.

Новото проучване подчертава, че между 16 и 33% от всички видове гръбначни животни са застрашени. Загубата на безгръбначни също има пагубно влияние върху другите видове. Пример за това е изчезването на медоносната пчела, което би имало ужасни последствия за опрашването на растения и съответно - за хранителната продукция в световен мащаб. Насекомите опрашват близо 75% от хранителните култури. От над 71 000 животински вида, 30% се считат застрашени от Международния съюз за защита на природата. Ако не се вземат мерки, шестото масово изчезване на живот от Земята може да бъде факт до 2400 г.

Водещи новини

Още новини