Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) при план за по-голяма глобална ядрена сигурност, съобщи "Ройтерс".
Бордът от представители на 35-те страни членки одобри с консенсус документа от осем страници, предложен от генералния директор Юкия Амано. Шест месеца след ядрената криза във Фукушима, предизвикана от земетресение и цунами и въпреки критиките от страна на някои държави, че предложенията са станали твърде разводнени, планът предвижда доброволни стъпки за подобряване на стандартите в световен мащаб.
Дебатът подчерта разделението между някои държави, които искаха по-строги международни правила и други, които настояваха, че ядрената сигурност е проблем на националните правителства. "Имаше редица критични гласове", каза дипломат от МААЕ, пожелал анонимност, пред "Ройтерс" за дискусиите при закрити врата.
Ядрената криза в Япония през март провокира преосмисляне на ядрената енергетика по цял свят и призиви за по-конкретни мерки като стрес-тестове например.
Страните, изразили недоволството си от финалния вариант на плана, са Германия, Франция, Сингапур, Канада и Дания, тъй като не е бил достатъчно задълбочен. От друга страна САЩ, Индия, Китай и Пакистан – държави с голям ядрен капацитет се обявиха срещу задължителни външни проверки на ядрените им обекти.
Агенция "Ройтерс" твърди, че МААЕ е намалила амбициите си след редица проектодокументи, докато финалният план бъде одобрен от всички. Документът акцентира върху доброволните мерки повече отколкото в предишните си варианти, в които се говореше за инспекции, организирани от самата агенция.
Според генералния секретар Амано планът бележи значителна стъпка напред в ядрената сигурност. Американският представител Глин Дейвис заяви, че документът представлява "сигурно начало да започнем да се учим и действаме от това, което вече знаем" за инцидента във Фукушима. Той подчерта, че "страните членки трябва да се фокусират първо върху усилията за прилагане на собствените си планове за сигурност на АЕЦ"
По рано германският пратеник Рюдигер Людекинг изрази съжалението си, че планът не е отговорил напълно на германските очаквания.