Преди няколко дни във Франция е починал пациентът, на когото за пръв път в света на 18 декември 2013 година беше присадено напълно автономно изкуствено сърце. Френските санитарни власти дали разрешение за операцията в края на септември миналата година, подтиквани от желанието за откриване на решение за болни, обречени да умрат поради липсата на органи за трансплантиране.
Биопротезата била присадена на мъж, страдащ от терминална сърдечна недостатъчност, от екип на болницата "Жорж Помпиду" в Париж. А черната статистика сочи, че само във Франция на година от сърдечна недостатъчност умират около 32 000 души. Имплантът, разработен от световноизвестния хирург Ален Карпантие, напълно наподобява нормално човешко сърце с две клапи, които движат кръвта, както прави сърдечният мускул. Сензори позволявали да се забавя или ускорява сърдечният ритъм, да се увеличава или да се намалява кръвният поток в зависимост от жизнените функции, които се извършват. Тоест изкуственото сърце няма нищо общо с механична помпа, пише "Новинар".
Благодарение на разработката се удължава животът на пациенти, които са засегнати от сърдечна недостатъчност, но не могат да прибягнат до трансплантация - поради напредналата си възраст и недостига на донори. Изкуственото сърце може да функционира 5 години и бе тествано успешно върху животни. Пречка пред масовото му използване обаче се явява неговата цена. Изкуственият орган с тегло 900 грама струва 80 000 евро, а цялата операция възлизала на 120 000 от общата европейска валута.
Какво излиза - че отново напредъкът на медицината ще е по джоба на едни и недостъпен за други. Пък и реално погледнато, колко би могла да струва тази биопротеза с няколко чипа вътре?!
На преден план излиза моралната страна на въпроса. Ще можем ли да обичаме с изкуствено сърце?